Lidé si oblíbili topení dřevem
Až na čtyřnásobek, tedy na téměř 14 tisíc kusů za rok, vzrostl v posledních pěti letech v tuzemsku prodej malých teplovodních kotlů pro spalování dřeva a biomasy. Vyplývá to ze statistiky Asociace výrobců topenářské techniky, která sdružuje rozhodující výrobce.
\"Lidé začínají přicházet na chuť vytápění těmito palivy pro jejich už přijatelnou cenu a zejména ekologické parametry,\" míní výkonný tajemník asociace Josef Žďárský.
Marek Jehlička ze Sdružení Arnika ocenil s ohledem na kvalitu ovzduší, že prezident republiky nepodepsal návrh zákona a dani z přidané hodnoty, podle něhož mělo být přeřazeno i pevné palivo z biomasy do kategorie výrobků s 22procentním daňovým zatížením, zatímco nyní je v pětiprocentním pásmu,\" konstatoval.
Vyšší poptávku po kotlích pro spalování dřeva, štěpek a dřevěných pelet eviduje jeden z největších domácích producentů - závod Viadrus společnosti ŽDB Bohumín. \"Od počátku roku nám vzrostly tržby meziročně bezmála o třetinu,\" uvedl ředitel Jaromír Michalík s tím, že to může souviset i se zdražením zemního plynu.
V Česku se využívají k vytápění a ohřevu teplé užitkové vody biopaliva zatím jen z necelých dvou procent, což je podle Sdružení Arnika sotva pětina toho, co v zemích západní Evropy. EU dokonce přijala program, podle něhož se má zvýšit podíl biomasy pro spalování do roku 2010 na 12 procent. \"Do stejného roku bychom měli u nás zvýšit využití biomasy na více než 5,5 procenta,\" sdělila mluvčí Ministerstva životního prostředí Kateřina Šůlová.
\"Očekávám rozšíření zájmu o spalování biomasy, proto investujeme do vývoje kotlů pro její spalování, s nimiž se hodláme uplatnit nejenom doma, ale i v zahraničí,\" říká Vladimír Verner, majitel firmy topenářské techniky z Červeného Kostelce. \"Domácí kotlíky pro tato pevná paliva jsou srovnatelné s výrobky evropských firem,\" zdůvodňuje vzrůstající export například do Rakouska a Německa Aleš Onderka ze Strojírenského zkušebního ústavu v Brně.
ZDROJ: Podniky a trhy
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?