zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR: V Jeseníkách se kvůli kalamitě a suchu přemnožil kůrovec

19.11.2003
Les
Lesy ČR: V Jeseníkách se kvůli kalamitě a suchu přemnožil kůrovec

Hlavní metodou likvidace kůrovce je okamžité vytěžení a odvoz napadených stromů z lesa. Většímu rozmnožení kůrovce lesníci brání i rozmísťováním feromonových lapačů do zasažených oblastí.

V některých částech nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků se kvůli loňské větrné kalamitě a letošnímu extrémně suchému létu přemnožil kůrovec. Odborníci ze státního podniku Lesy ČR však tvrdí, že mají situaci pod kontrolou a vzniku velké kůrovcové kalamity se neobávají.
Oblastní inspektor Lesů ČR Vlastimil Štefl dnes novinářům řekl, že několikanásobně větší výskyt kůrovce než v předchozích letech hlásí především lesní správy Šternberk a Ruda nad Moravou.

Například v okolí Dětřichova na Bruntálsku muselo být od loňského října do letošního června vytěženo 75.000 metrů krychlových dřevní hmoty, kterou loni na podzim poničily silné větry. Z toho 30.000 metrů krychlových bylo napadeno kůrovcem.

Lesní správa Ruda nad Moravou hlásí zhruba poloviční množství kůrovcového dřeva. V této oblasti situaci navíc podle lesníků komplikuje skutečnost, že velké procento lesů patří soukromým vlastníkům, z nichž mnohým zpracování kalamitního dřeva trvalo déle. Kůrovec tak měl delší dobu na to, aby se přemnožil.

\"I když je kůrovce více než v minulých letech, tak nepředpokládáme vznik podobné situace jako v 90. letech minulého století, kdy Jeseníky postihla velká kůrovcová kalamita. Máme dost zkušeností potřebných k tomu, abychom se s kůrovcem vypořádali,\" upozornil Štefl.

Kolik dříví nakonec kůrovec napadl, se pozná až příští rok. Kůrovec totiž dokáže ve stromech ve stadiu larvy přežít zimu a škody dělat hlavně na jaře. Hlavní metodou likvidace kůrovce je okamžité vytěžení a odvoz napadených stromů z lesa. Většímu rozmnožení kůrovce lesníci brání i rozmísťováním feromonových lapačů do zasažených oblastí.

Zdroj: www.agronavigator.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí