zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologickým aktivistům stále vadí povolená těžba vltavínů

19.11.2003
Geologie
Ekologickým aktivistům stále vadí povolená těžba vltavínů

Besednice - Ekologická sdružení opět brojí proti těžbě v přírodní památce Besednické vltavíny. Nelíbí se jim, že těžební společnost Bohemia Deposit chce rozšířit těžbu vltavínů na další dobývací prostor.
K tomu společnost nejprve potřebuje získat souhlas orgánů ochrany přírody.
\"Tento souhlas vydal odbor životního prostředí Městského úřadu Kaplice přesto, že jsme ho upozornili, že mu nepřísluší rozhodovat o osudu chráněného území,\" tvrdí zástupci Sdružení Calla, Jihočeské matky a Hnutí Duha.
\"Proto na základě našeho odvolání krajský úřad toto rozhodnutí zrušil,\" dodávají.

\"Pochybili jsme, nemáme právo se k tomu vyjadřovat, to náleží krajskému úřadu,\" souhlasí vedoucí kaplického odboru životního prostředí František Turek. To ovšem ještě neznamená, že společnost Bohemia Deposit souhlas k rozšíření těžby nedostane.
Nevládní ekologická sdružení nyní požadují odpis zásob výhradního ložiska vltavínů. Tento odpis znamená vynětí besednického ložiska z evidence zásob, aby území bylo zachováno pro vědecké účely.
Otázkou ovšem je, co by pro vědecké účely na území zůstalo. V lokalitě a v blízkém okolí Besednice totiž dál řádí nelegální kopáči vltavínů, kteří pozemky, na nichž kopou, proměňují v písečnou měsíční krajinu.

Zdroj: Českobudějovické listy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí