zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlci se začali zabydlovat v německých lesích

20.11.2003
Příroda
Vlci se začali zabydlovat v německých lesích

NEUSTADT - Nebojte se vlků, tato zvířata se o člověka vůbec nestarají, opakuje Gesa Kluthová, pracovnice biologického úřadu Lupus v saském městě Neustadtu.

Tato třiatřicetiletá bioložka se svou spolupracovnicí Ilke Reihardtovou sleduje, jak se v Německu po vybití v 19. století vlci opět zabydlují. Vše prý nasvědčuje tomu, že se těmto zvířatům na německém území bude dařit.

První vlci se vrátili do německých lesů před třemi lety. Páru vlků, který přešel polsko-německou hranici, se tehdy v Dolní Lužici narodila tři vlčata, letos pět dalších.

Pouhých třicet kilometrů západně od této v současnosti nejstarší vlčí smečky na německém území se nedávno v oblasti Dolní Lužice usídlil další vlčí pár. Ojedinělá zvířata pak pozorovali lidé také v Braniborsku a Meklenbursku. „Nepřekvapuje nás to,“ říká Kluthová. „Vlk je toulavé zvíře a rád poznává jemu neznámé lesy.“

Pracovnice Lupusu se snaží, aby vlci nalezli v Německu nový domov. Myslivci a zemědělci však volají po jejich co nejrychlejším vyhubení. „Rolníkům nevadí, když jejich pole ničí divoká prasata. V jejich představách je hlavním nepřítelem vlk,“ stěžuje si Gesa Kluthová.

Myslivci tvrdí, že šedé šelmy už zabily mnoho jelenů, srnců i divokých prasat. Jednatel Mysliveckého sdružení Meklenburska Rüdiger Brandt se však vlků zastává. „To, že vlci páchají škody v lesích, je nesmysl. Jen loni bylo v Meklenbursku usmrceno 131 tisíc srnců, jelenů a divokých prasat. Z toho ulovili více než devadesát procent myslivci a něco přes deset tisíc zvířat zahynulo při dopravních nehodách. Počet zvířat, která se stanou kořistí vlků, je zanedbatelný,“ upozorňuje myslivec Brandt.

Nedávno však vlci spáchali masakr, který saské rolníky pořádně rozezlil. Vlčí smečka napadla stádo ovcí poblíž městečka Mühlrosen a roztrhala 33 zvířat. Pracovnice Lupusu teď přesvědčují chovatele ovcí, aby pastviny chránili elektrickými ploty. Saská vláda se v takovém případě zavázala, že uhradí škody, které vlci na stádech ovcí napáchají.

Zdroj: Ekomail

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí