zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kontrola autovrakovišť skončí udělením pokut

24.11.2003
Odpady
Kontrola autovrakovišť skončí udělením pokut

Olomoucký kraj K nepříliš optimistickým výsledkům dospěli pracovníci olomoucké pobočky České inspekce životního prostředí ( ČIŽP) při nedávné kontrole autovrakovišť v Olomouckém kraji. Zjistili totiž, že bez řádného povolení krajského úřadu ( KÚ) provozují autovrakoviště tři z osmi kontrolovaných majitelů autoopraven. Nedostatky panují také v evidenci nebezpečných odpadů.
\" Z těchto důvodů bude s pěticí provozovatelů autoopraven zahájeno správní řízení. P okuta při nich může dosáhnout výše až jednoho milionu korun,\" řekl vedoucí oddělení odpadového hospodářství ČIŽP v Olomouci Josef Buchta.
Cílem celostátně pořádané kontroly bylo přimět provozovatele autovrakovišť a opraven k úklidu pro přírodu rizikových látek. S vraky aut se totiž často nakládá bez ohledu na možné ekologické znečištění, zejména půdy.\" T echnické podmínky pro provozování autovrakovišť jsou poměrně přísné,\" připomněl Buchta.\" Z e starých aut často vytékají nebezpečné látky, které není kam lapat, protože areály provozoven nejsou opatřeny nádržemi,\" připomněla tisková mluvčí ČIŽP Eva Rolečková.
Problematická ale bývá i manipulace, kdy se vraky aut pro jednotlivé náhradní díly opakovaně převracejí.\" V současné době evidujeme čtyři vydaná povolení pro provozování autovrakovišť. Další tři jsou v jednání,\" řekl vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství KÚ Josef Veselský.

Zdroj: Olomoucký den

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí