zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země definitivně vzdaly boj o obchvat Plzně, stavba muže začít

24.11.2003
EIA
Děti Země definitivně vzdaly boj o obchvat Plzně, stavba muže začít


Poslední překážka, ohrožující stavbu dálničního obchvatu města Plzně v plánované trase, zřejmě padla. Ekologické sdružení Děti Země včera ohlásilo, že nevyužije práva na odvolání proti vydanému stavebnímu povolení ke stavbě tunelu a mostu ve střední části obchvatu kolem vrchu Valík. Příští týden tak rozhodnutí nabude právní moci a investor zahájí stavbu chybějících tří kilometrů obchvatu.
Jde o poslední z mnoha rozhodovacích procesů, které v minulých deseti letech provázely spory o výběr trasy obchvatu. Ekologům se nepodařilo uhájit původní trasu blíže Plzni, označovanou jako KUO, přednost nakonec dostala vzdálenější trasa SUK2. Budování její střední části bránili aktivisté ještě před rokem, tedy v době, kdy už stavba sousedních úseků byla v plném proudu. Zvrat nastal až letos v létě, kdy Ředitelství silnic a dálnic Praha - vyhovělo návrhu ekologů a sousedních obcí Štěnovice a Útušice na dílčí úpravy projektu a desítky aktivistů přestaly blokovat prodej svých pozemků v blízkosti Valíku. Ministerstvo dopravy tak mohlo počátkem listopadu vydat stavební povolení na tunel Valíkem a most přes řeku Úhlavu.
Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země považuje dohodu za užitečný kompromis. \"Bylo jasné, že jinak se na jedné straně mohlo jít až k Ústavnímu soudu a na druhé zase prosadit tunel s mostem bez ohledu na přírodu a obyvatele dotčených obcích,\" míní Patrik.
\"Je jen škoda, že se Děti Země k těmto kompromisním návrhům neodhodlaly už dříve,\" reagoval Alois Lichnovský, ředitel Závodu Praha z Ředitelství silnic a dálnic. Obchvat bude totiž zprovozněn už letos 15. prosince, ale nedokončenou střední část kolem Valíku budou muset motoristé minimálně tři roky objíždět po provizorní komunikaci.

ZDROJ: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí