zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

25.11.2003
Obecné
Krátce - různé

PODLE ŠPIDLY V TEMELÍNĚ DALŠÍ REAKTORY NEVZNIKNOU
V souvislosti materiálem o energetické koncepci pro další léta byly publikovány zprávy, že se uvažuje o rozšíření zdrojů jaderné energie v Temelíně. Podle ministerstva průmyslu a obchodu by tak bylo možné nejlevněji získat další jaderný zdroj. To si má podle ministerstva vyžádat očekávaná poptávka po elektřině za 15 let. Vladimír Špidla však při jednání s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem mluvil o tom, že nynější vláda nehodlá budovat další reaktory v jaderné elektrárně Temelín. Plány na rozšíření Temelína už dříve dementoval i ministr zahraničí Cyril Svoboda. Oba předsedové vlád se setkali na jednání premiérů 17 zemí Středoevropské iniciativy ve Varšavě.

VETERINÁŘI SKONČILI PRVNÍ ETAPU PORÁŽEK DOBYTKA
Veterináři porazili v asanačním podniku v Žichlínku zatím poslední kusy dobytka kvůli nemoci šílených krav (BSE). V první várce utratili od minulé středy 274 kusů vrstevnic nakažené krávy z chovu společnosti Zeos z Lomnice nad Popelkou. Celkem bude kvůli sedmému případu BSE vybito 874 zvířat z chovů v Libereckém a Hradeckém kraji. Druhá etapa likvidace těchto krav má začít před Vánocemi a třetí fáze začátkem příštího roku. Ještě předtím začne likvidace dobytka z jihomoravských Velkých Němčic, kde se objevil osmý případ krávy s BSE. Veterinární správa hodlá postupovat obdobně jako v předchozím případě, tedy utrácet vybrané kusy postupně, aby se vysokobřezí krávy mohly otelit.

NĚMCI SE STÁLE SNAŽÍ UPLATNIT NA VÝCHODĚ POUŽITÉ PANELY
Němečtí odborníci se nevzdávají záměru uplatnit v ČR i dalších zemích střední a východní Evropy panely z domů, které se likvidují na východě Německa. Například na Technické univerzitě v Chotěbuzi vzniká projekt výstavby rodinných domků z údajně kvalitních betonových dílů, o který mají zájem zatím nejmenovaní partneři z Liberecka. Podobný projekt přitom loni sklidil v ČR negativní reakce. O nových možnostech uplatnit východoněmecké panely na východě Evropy i například v Nizozemsku napsal německý týdeník Der Spiegel. Německá vláda však má o dalším uplatnění materiálů pochybnosti. Využití těchto panelových dílů je podle ní drahé a dál se nevyplatí.

Autodopravci budou dále jednat o úlevách
Automobiloví dopravci se v pátek nedohodli se zástupci ministerstev dopravy a financí na výši kompenzací za plánované zvýšení spotřební daně na naftu v příštím roce. Podle mluvčí ministerstva dopravy Ludmily Roubcové by požadované snížení silniční daně pro ekologická vozidla znamenalo pokles příjmu fondu dopravy o půl miliardy korun, což nechce ministerstvo akceptovat. Pro autodopravce jsou zase nedostačující navržené úlevy ve výši kolem 200 miliónů korun. Jednání budou pokračovat v úterý.

Zhruba 15 kilogramů rtuti odvezli hasiči z prodejny na Žerotínově ulici v Šumperku. Přivolal je její majitel, který kapalný kov našel při úklidu. Sám jej přitom před časem uschoval, protože nevěděl, jak jej zlikvidovat. Přivolaní hasiči uložili čtyři uzavřené láhve s nebezpečnou látkou do plastového kontejneru. \"Vedoucí oddělení chemickotechnické služby u hasičů v Šumperku po dohodě s krajským operačním střediskem uložil bezpečně zajištěnou rtuť na stanici v Šumperku,\" sdělila Právu v pátek mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Majitel obchodu podle ní našel rtuť před zhruba dvěma roky, když vyklízel jeden z domů v Postřelmově na Šumpersku. \"Nevěděl, o jakou látku se přesně jedná. Bál se ji proto odvézt na skládku, aby nezpůsobil ekologickou havárii. Uschoval rtuť v prodejně a po čase na to zapomněl. Na láhve narazil až nyní, když prodejnu uklízel,\" poznamenala mluvčí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí