zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na letovickém domově postaví solární panely

27.11.2003
Obecné
Na letovickém domově postaví solární panely

Letovice Ušetřit peníze a zároveň chránit životní prostředí chtějí letovičtí radní v novém domově důchodců. Snaží se získat dotaci, díky níž by ohřev vody zajišťovaly solární panely na střeše budovy.
V domově by mělo žít až šedesát starších lidí. \"Pokud se vše podaří, ke konci příštího roku bychom na střechu otočenou do dvorního traktu chtěli umístit sto solárních kolektorů,\" uvedl vedoucí letovického stavebního úřadu Radek Zemánek.
Kolektory zajistí úsporu provozních nákladů od dubna do září, ale i ekologicky šetrný systém. \"Ten je v podstatě stále průkopníkem do světa využití obnovitelných zdrojů energií. Pravděpodobně to však docení až další generace,\" řekl Zemánek.
Solární systém ohřevu vody vyjde letovický domov důchodců asi na milion sedm set tisíc korun.
\"Pokud získáme dotaci, návratnost investice z pohledu města by měla být již mezi třemi až pěti lety, pokud kolektory budeme muset financovat z vlastních zdrojů, vrátí se městu Letovice vložené peníze do desíti let. Kolektory přitom mají provozní záruku třiceti let,\" dodal Radek Zemánek.
Podle projektu by se využitím sluneční energie mělo celkově pokrýt více než padesát procent veškerých nákladů na ohřev vody.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí