zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vojíř nepodporuje zákon o obnovitelných zdrojích

28.11.2003
Obecné
Vojíř nepodporuje zákon o obnovitelných zdrojích

Využívání obnovitelných zdrojů energie není nutné uzákonit, řekl na setkání s novináři v Mostě člen sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS). Dodal, že proto nebude hlasovat pro vládní návrh zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie. Zcela zamítnout tyto zdroje při výrobě energie nelze, místo zákonného ustanovení by ale bylo přijatelnější podporovat konkrétní projekty například formou grantů, uvedl.
Návrh zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie vláda schválila 12. listopadu. Sněmovna se jím bude zabývat na nadcházející schůzi, která začíná v úterý. Vojíř je u tohoto zákona zpravodajem, jenž sněmovnu informuje o obsahu projednávaného návrhu a výsledcích jednání výboru.
Návrh podle Vojíře sice vychází ze směrnic Evropské unie, v Nizozemí či Rakousku ale už podle něj při podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů mají nemalé problémy. \"Nejsem proto zastáncem přijetí zákona. Uvítal bych, kdyby spíše existovaly podpory projektů například prostřednictvím České energetické agentury , která by rozvoji získávání tepelné či elektrické energie z alternativních zdrojů napomáhala,\" uvedl.
Za problém Vojíř označil zejména neporovnatelně vyšší náklady na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, které uhlí, jádru či plynu nemohou konkurovat. \"Po uvolnění trhu s energiemi lidé dávají přednost levnější nabídce, tedy té méně ekologické. V Nizozemí si to už přiznali a kampaň podporující obnovitelné zdroje je pro ně zklamáním. Také sousední Rakousko netají, že i při poměrně výrazném zastoupení zejména vodních elektráren se bez jaderných či tepelných prostě neobejdou,\" doplnil.
Vojíř prosazuje zejména lokální využití obnovitelných zdrojů, především výstavbu malých vodních elektráren, spalování biomasy či metanu nebo získávání tepelné energie z nitra země. \"Takové projekty se mi zdají velmi smysluplné. Už tolik nepodporuji masivní rozmístění větrných elektráren či slunečních kolektorů,\" dodal.

Zdroj: Newsletter Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí