zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát zakáže používání pesticidů

28.11.2003
Chemické látky
Stát zakáže používání pesticidů

Chebsko - Česká republika zakáže od ledna roku 2005 používat pesticidy obsahující látku methylbromid, která poškozuje ozonovou vrstvu. Používá se hlavně k hubení živočichů ve skladech plodin a potravin. Jeho výroba byla v ČR zakázána v roce 2002 a od roku 2005 začne platit i zákaz dovozu. Tuto látku však zemědělci budou muset nahradit jinou, méně nebezpečnou.
\"Používáme výrobky vyrobené na západě. Jakmile jeden z přípravků nebudeme moci používat, nahradíme ho jiným. Nejsem sice odborníkem přes chemii, ale myslím, že se nás to moc nedotkne,\" vysvětlil jednatel společnosti Agro & Kombinát Dolní Žandov Vladimír Tůma.
Methylbromid je sloučenina složená z halogenů, ty poškozují životní prostředí.
\"Tyto látky, pokud obsahují halogeny, určitě poškozují ozonovou vrstvu a jsou velmi nebezpečné pro životní prostředí. V přírodě se špatně rozkládají. Divím se, že se tyto látky ještě používají,\" řekl předseda Českého svazu ochránců přírody v Aši Luboš Lhoták.
Luboš Lhoták vítá každý krok, který zabrání využívání nebezpečných sloučenin. Mohou se totiž nahradit i biologičtějšími přípravky.
Čeští zemědělci používají přes 500 chemických přípravků proti plevelům, škůdcům a plísním. Po roce 1990 se spotřeba pesticidů propadla, nyní se však opět začíná zvyšovat.

Zdroj: Chebský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí