zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nekvalitní zařízení nelze připustit

01.12.2003
Obecné
Nekvalitní zařízení nelze připustit
Asociace pro využití tepelných čerpadel vznikla jako nevládní neziskové občanské sdružení na jaře roku 2000. V souladu se stanovami si vytyčila směry činnosti, kde se jako jeden z hlavních cílů zdůrazňuje potřeba, aby byla instalována jen kvalitní, úsporná a účinná zařízení.
V této souvislosti je uváděna idea možného štítkování, jako je tomu např. u chladniček a praček.

Prvním předpokladem kladného hodnocení je provedení testů, které si musí zajistit výrobce. Nejde jen o hledisko bezpečnostní, ale především o dosahované parametry, které vypovídají o technické úrovni zařízení. V rámci toho se požaduje certifikace tepelného čerpadla od Státního strojírenského zkušebního ústavu v Brně.

Stejně jako v případě výrobků však bývá rozdílná i úroveň montážních činností. Může se stát, že firma, která doposud připojovala jen kotle ústředního topení, se v honbě za vidinou zisku pustí do instalace tepelného čerpadla, aniž by si uvědomila, že se jedná o zcela jiné zařízení, vyžadující odlišné provozní podmínky.

Asociace proto informuje veřejnost o firmách, které dokáží tepelné čerpadlo nejen namontovat, ale umí i řešit případné problémy a zajistí potřebný servis. V této souvislosti připravuje seznam doporučených firem, za něž bude po prošetření technickou komisí ručit.

Zabývá se rovněž směrnicemi pro dotace na tepelná čerpadla ze SFŽP a usiluje o zjednodušení administrativy a zkrácení celého procesu řízení.

Samozřejmě, že AVTČ úzce spolupracuje s Evropskou asociací tepelných čerpadel. Jde o společné projekty na podporu těchto zařízení v oblasti certifikace, školení, z hlediska koncepce a optimalizace typů podle klimatických a geologických podmínek. Chce umožnit získání certifikace pro montáž tepelného čerpadla s platností pro všechny země EU, tzv. EUROCERTIFIKÁT, což bude mít nemalý význam po našem vstupu do EU.

Členskou základnu AVTČ dnes tvoří výrobní, dovozní a montážní firmy, patří sem však i ti, kteří provádějí související činnosti, např. auditoři, elektrikáři. Hlásí se k ní také ČEZ a většina distribučních energetických společností, protože mají zájem o využívání alternativních zdrojů pro výrobu tepla a TUV. A konečně jsou mezi členy odborné školy, s nimiž chce asociace spolupracovat při výchově budoucích odborníků. V zájmu lepší informovanosti široké veřejnosti má v plánu organizovat semináře pro projektanty, architekty i zástupce státní správy. Činnost AVTČ průběžně přibližují její webové stránky www.avtc.cz.

AUTOR: Ing. Josef Slováček
předseda Asociace pro využití tepelných čerpade
ZDROJ: STAVITEL
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí