zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O zdrojích energie trochu jinak

02.12.2003
Obecné
O zdrojích energie trochu jinak
Obnovitelné zdroje energie jsou v současné době žhavým tématem  Ministerstva   životního   prostředí  a  ochránců   přírody  . Otázkou ale je, kdy a za jakou cenu. Troj- až šestinásobek běžné ceny elektrické energie za tu z obnovitelných zdrojů však svědčí o tom, že tato energie může existovat na trhu jedině pod příkazem, že ji musí odběratel koupit. Je tu však otázka, jak jsou současné zdroje energie využívány. Každá kilowatthodina získaná z nich navíc je tou nejčistší energií bez ohledu na to, zda ve formě elektřiny nebo tepla.
Podle údajů o výstavbě elektrárny Temelín má být palivo využito z jedné třetiny k výrobě elektřiny, jedna třetina k výrobě tepla a zbytek zůstává problematický. Kdy tedy budou České Budějovice využívat teplo a horkou vodu z Temelína a mít nejnižší náklady na její pořízení? Budou postaveny skleníky uváděné v původním projektu? Proč by v předehřáté vodě nemohly být líhně amurů, kteří se v našich podmínkách ve studené vodě nerozmnožují, ale zato výborně rostou?
Jak se využívají zdroje tepla v Paskově nebo z kompresorových stanic, teplo z podzemí uzavřených dolů,  bioplyn  ?
Při dobrém využití může být výnos stejně vysoký jako z vyrobené elektřiny, možná i vyšší. Bylo by rozhodně lepší, kdyby se  Ministerstvo   životního   prostředí  zaměřilo na podobné projekty a podporovalo je. Každá vložená koruna do nich se násobí.
AUTOR: Míla Urban, Říčany
ZDROJ: HN
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí