zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Právo vědět

03.12.2003
Obecné
Právo vědět
Má obyvatel České republiky právo znát informace, kterými disponuje státní správa?

Cílem stránek www.pravovedet.cz  je poskytovat informace, související s právem občana na informace o životním prostředí. Původně vznikla jako součást kampaně za přijetí zákona o právu na informace o životním prostředí (123/98 Sb.). Ten platí od 1.7.1998 a zajistil, že šance veřejnosti na získání environmentálních informací, kterými disponují státní orgány, významně stouply.

Jsou ale všechny problémy, související s právem na environmentální informace, skutečně vyřešeny? Na stránkách, věnovaných přímo problematice zákona č. 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí, se věnujeme nejenom stavu před vstupem zákona v platnost (1.7.1998), ale i spornými případy neposkytnutí těchto informací v posledních třech letech.

Zpřístupňování informací, nesouvisejících se životním prostředí, upravuje zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb. Také uplatňování tohoto zákona naráželo v poslední době (od vstupu v platnost 1.1.2000) na problémy, na které bychom na našich stránkách chtěli upozorňovat.

Důležitou oblastí naplňování práva na informace, je informování spotřebitele o environmentálních dopadech zakupovaného výrobku. Problematice tzv. ekoznaček, ekologického značení výrobků se věnuje řada dokumentů, na které bychom zde chtěli upozornit.

Od poloviny 90. let se také diskutuje o právu veřejnosti na informace o pohybu nebezpečných látek v průmyslových provozech. Základem zlepšení informovanosti má být vybudování tzv. systémů PRTR, databázové volně dostupné evidence emisí a přenosů toxických látek z jednotlivých firem.

Výhledově se náš server možná rozšíří o další oblasti. Rádi bychom např. odkazovali na aktivity, související s možnostmi občanů zapojovat se do rozhodování o realizaci projektů (např. staveb), s možným vlivem na životní prostředí, či na fungování našich soudů v oblasti projednávaných environmentálních kauz. Budeme vděčni i za další nápady, které od vás získáme.

Zdroj: pravovedet.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí