zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklace elektroniky může přinést úsporu nákladů

03.12.2003
Odpady
Recyklace elektroniky může přinést úsporu nákladů
Braun, Electrolux, Hewlett-Packard a Sony se zavázaly vytvořit celoevropský program, který by odpovídal požadavkům EU na recyklaci odpadů při výrobě elektrických a elektronických zařízení (WEEE). V první fázi projektu se prokázalo, že recyklací lze dosáhnout výrazných úspor v nákladech.

Jmenované společnosti jsou zakládajícími členy Evropské platformy pro recyklaci (ERP), která vznikla s cílem uvést nařízení EU o recyklaci do praxe. V současné době ERP jedná s četnými dalšími výrobci spotřební elektroniky o možnosti jejich přistoupení k celoevropskému recyklačnímu programu. Zároveň s některými firmami zabývajícími se výrobou spotřební elektroniky připravuje ERP implementaci nařízení WEEE do zákonného rámce jednotlivých států.

Podle Hanse Korfmachera, předsedy Evropské platformy pro recyklaci, provedené průzkumy ukázaly, že sjednocením recyklačních služeb v Evropě lze dosáhnout významného snížení nákladů. Tyto úspory přinesou snížení cen pro koncové zákazníky a získané finanční prostředky mohou být investovány do zlepšení výrobků tak, aby jejich recyklace byla snazší.

Nařízení WEEE je globálním zákonným rámcem, který nařizuje výrobcům elektrických zařízení a spotřebičů podílet se na nákladech na recyklaci odpadů u výrobků, které přijdou na trh po 30. září 2005. V rámci tohoto nařízení mají výrobci zároveň povinnost zavádět recyklační programy podle jejich tržního podílu a zajistit každoročně částečnou recyklaci výrobků, které přišly nebo přijdou na trh do 30. září 2005.

Zdroj: Svět hospodářství

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí