zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovny v ČR jsou nevyužité a jejich provoz nerentabilní

03.12.2003
Odpady
Spalovny v ČR jsou nevyužité a jejich provoz nerentabilní
Poslední dva pracovní listopadové dny se v budově Krajského úřadu kraje Vysočina konaly další semináře pořádané v rámci Twinningového projektu Phare Ministerstvy životního prostředí České republiky a Bavorska.

„Cílem semináře, který probíhal v německém jazyce a byl konsekutivně překládán do češtiny bylo zodpovězení otázek týkajících se legislativy Evropské unie v oblasti ochrany ovzduší - se zaměřením na velká spalovací zařízení, spalovny odpadů a spoluspalování odpadů v dalších průmyslových zařízení - a její implementace v České republice,“ řekl Zdeněk Fixa z krajského odboru životního prostředí.

O své zkušenosti v této oblasti se přijeli podělit němečtí experti Konrad Mair z hornobavorského kraje a Gerald Ebertsch z bavorského ministerstva životního prostředí. Ti v úvodu představili směrnice EU o spalování odpadu a o omezování emisí některých znečišťujících látek z velkých spalovacích zařízení do ovzduší a průběh jejich plnění v rámci EU. Pracovnice ministerstva potom vysvětlila postup implementace těchto evropských směrnic do české legislativy. Přednášející také uvedli některé příklady z praxe pro oblast ochrany ovzduší, které jsou uplatňovány ve spolkové zemi Horní Bavorsko.

Široký prostor byl věnován problematice spalování a spoluspalování odpadů ve spalovnách odpadů a porovnání jejich provozování a využití u nás a u západních kolegů. „Spalovny v ČR jsou nevyužité a jejich provoz nerentabilní a bude docházet nadále k zastavování jejich provozu. Naproti tomu v Bavorsku jsou tyto spalovny kapacitně plně využité tzn. 70 - 80% odpadu je spalováno a ceny za příjem odpadu jsou stanoveny tak, že pokryjí provoz spaloven. Na druhou stranu jsou přijatelné i pro dodavatele odpadů, tzn. hospodaření spaloven je neziskové! Ceny za tunu odpadu jsou rozdílné za jeho příjem od velkých provozovatelů (250 - 300 EUR), z obcí (cca 90 EUR) a od fyzických osob (0,20 EUR/ za 0-50 kg). Veškeré emisní limity těchto spaloven jsou bez problémů plněny,“ řekl Jiří Růžička z krajského odboru životního prostředí.

R. Burketová
Více informací Jiří Růžička, 564 602 518, ruzicka.j@kr-vysocina.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí