zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bude Proseč metropolí ekologů střední Evropy?

05.12.2003
Obecné
Bude Proseč metropolí ekologů střední Evropy?

Proseč - Vesnice v Toulovcových Maštalích na Chrudimsku se možná za pár let stane metropolí ochránců přírody a propagátorů skromnějšího způsobu života. Chce se stát sídlem mezinárodního institutu, jemuž prozatím dala pracovní název Středoevropské vzdělávací centrum pro obnovitelné zdroje energie.
\"Zatím je to ve fázi pouhého nápadu, ale jdeme si za tím. Ideální by bylo, kdyby se nám už třeba příští rok podařilo vypracování projektu napasovat na evropské strukturální fondy,\" říká starosta Proseče Martin Novák.
V centru by měly být veřejně přístupné databáze o větrné energii a srovnání s dalšími alternativami nebo informace týkající se tepelných čerpadel využívajících energii zemské kůry. Návštěvníci by mohli zhlédnout projekty využití biomasy nebo makety znázorňující fungování ekologických technologií. Chybět by nemělo školicí středisko.
Starosta Novák je v regionu znám jako přívrženec ekologie a teorií o udržitelném způsobu života. Pokud projekt státní a bruselské úředníky zaujme, mohlo by centrum do tří let stát.

Zdroj: Hradecké noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí