zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radnice už pochopila, že potřebuje sběrný dvůr

10.12.2003
Odpady
Radnice už pochopila, že potřebuje sběrný dvůr

Březnice - Po nedávném sbírání zkušeností s tříděním a likvidací odpadu v německém Bavorsku se už starosta Březnice Jaroslav Hlaváč nebrání myšlence budování sběrného dvora. O potřebě vybudovat sběrné místo před časem přesvědčovala radní skupinka nadšenců. Ti se prostřednictvím Březnických novin rozhodli učit obyvatele šetrnosti k životnímu prostředí. A tím zásadním krokem je bezesporu správné nakládání s odpadem.Po návštěvě Bavorska se starosta přesvědčil, že ekologii se tam lidé učí prostřednictvím peněz. Když má občan možnost vytřídit co nejvíce druhů domovního odpadu, zůstane mu minimum zbytkového, který jako jediný zaplatí. Zbytkový odpad je v Bavorsku likvidován ve spalovnách. Jedna spalovna je určena přibližně pro oblast s milionem obyvatel.

\"S ohledem na to, že tříděním tohoto odpadu ubývá, je v Bavorsku přebytek spaloven,\" uvedl k problému Jaroslav Hlaváč.

\"Máme-li zvolit tuto cestu, musíme se vrátit k platbě úměrné ke skutečnému množství odvezeného odpadu. Dále pak musíme ošetřit pálení odpadu v kamnech a vyvážení do přírody,\" vysvětlil starosta. Podle něj musí město vyhlásit dvě výběrová řízení. První na třídění a nakládání s tříděným odpadem, tudíž na vybudování sběrného místa a zajištění třídění odpadu v domácnostech. Druhé výběrové řízení bude určeno pro zajištění likvidace a svozu zbytkového odpadu. Starosta předpokládá, že toto druhé výběrové řízení by se uskutečnilo pro rok 2005.

\"Ani jedno výběrové řízení však nebude svázáno s jakýmkoliv budoucím právem na vybudování skládky nebo rozšíření té stávající v Chrástu,\" doplnil Hlaváč.

Zdroj: Příbramský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí