zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Splňují přísné ekologické normy

12.12.2003
Obecné
Splňují přísné ekologické normy

Letošní Evropský den bez aut (22. září) byl mj. příležitostí k předání dvou nových městských nízkopodlažních autobusů VOLVO 7000 zástupcům Technických služeb města Kroměříž. Tento typ autobusů jezdí nejen v Kroměříži, ale také ve Frýdku Místku. Jeho předchůdce nízkopodlažní Volvo B10L je v provozu již 5 let v Prostějově. V Evropě bychom jej mohli vidět ve Francii - zejména v kloubovém provedení - a pak hlavně v Polsku. Využívá je i Berlín a některá belgická města.

Moderní autobusy jsou vybaveny motory poslední vývojové řady, které splňují emisní a hlukové normy tzv. EURO III. Elektronický řídicí systém umožňuje řidiči průběžnou kontrolu spotřeby paliva a rovněž automatické vyřazování rychlostí v zastávkách má v konečném důsledku pozitivní vliv na  životní   prostředí  v množství vyprodukovaných emisí.

Autobus má celkovou kapacitu 106 cestujících, z toho je 30 míst k sezení a 76 ke stání. Obě nápravy jsou odpružené vzduchem a řídicí jednotka pérování dokáže při zastavení autobusu v zastávce snížit nástupní výšku téměř na úroveň chodníku. Prostřední dveře jsou navíc vybaveny plošinou pro nástup invalidního vozíku nebo dětského kočárku. Praktické zkušenosti však ukázaly, že díky možnosti \"pokleknutí\" se plošina využívá minimálně.

Autobusy si lze obstarat buď přímým nákupem nebo formou tzv. splátkového prodeje, který umožní operátorovi autobusové dopravy autobusy vlastnit (z důvodu dotačního režimu) a zároveň rozložit splácení produktu na několik let.

Jak uvedl Sales Manager Bus Radko Manda z Volvo Truck Czech, s. r. o., pronájem autobusů není pro společnost zatím obvyklý. Nelze však vyloučit, že vývoj trhu s sebou přinese i poptávku po pronájmu autobusů, tak jak tomu je u nákladních vozidel.

ZDROJ: MODERNÍ OBEC

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí