zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha novelizuje odpadovou vyhlášku

12.12.2003
Odpady
Praha novelizuje odpadovou vyhlášku

Radě hl. m. Prahy náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek předložil návrh novely obecně závazné vyhlášky č. 20/2002 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad. Rada s ním souhlasila a uložila Mgr. Blažkovi, aby ho předložil ke schválení Zastupitelstvu hl. m. Prahy na zasedání 18.12.2003.

„O způsobu výběru finančních prostředků pro zajištění shromažďování sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů vznikajících na území Prahy v roce 2004 a o návrhu na změnu vyhlášky, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad jednala městská rada 11. listopadu. Návrh novely vyhlášky poté prošel zkráceným řízením,“ uvedl náměstek Rudolf Blažek. „Jako nejvhodnější způsob výběru poplatku za odpad byla vybrána varianta, která se osvědčila již v letech 2000, 2001 a letos – tedy výběr poplatku v závislosti na velikosti sběrné nádoby a frekvenci svozu. Nově je do vyhlášky zařazeno používání nádob na sběr odpadu o větších objemech – a to s obsahem 360 a 660 litrů. V některých případech bude také zvýšena frekvence svozu na 6x týdně. A zvýší se sazby poplatku.“

Hl. m. Praha počítá nadále s úhradou 5 % nákladů vynaložených na celoplošný svoz včetně nákladů na energetické využití a odstranění odpadu, což představuje roční dotaci ve výši cca 30 290 tis. korun. Pokud by měla zůstat zachována dosavadní výše poplatku, musel by se zvýšit podíl Prahy na nákladech více než dvojnásobně. Navržené zvýšení poplatku za odpad představuje zhruba 7 % oproti letošnímu roku.

„Na zvýšení se podílí nárůst jednotlivých vstupů souvisejících s celým procesem svozu a odstraňování směsného komunálního odpadu, zvýšené náklady na technologii čištění spalin ve spalovně, nárůst cen pohonných hmot v důsledku zvýšení spotřební daně a inflace,“ vysvětlil náměstek primátora Rudolf Blažek.

Zdroj: Newsletter Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí