zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna hlasovala proti mezinárodním závazkům

15.12.2003
Voda
Sněmovna hlasovala proti mezinárodním závazkům

Novela zákona o vnitrozemské vodní plavbě, kterou dnes poslanci schválili, je v rozporu s  mezinárodními úmluvami i směrnicemi Evropské unie. Podle ní se na vodní cesty,  které leží ve zvláště chráněném území, nevztahují ustanovení zákona o ochraně přírody [1]. Prohlašuje také úpravy řek za veřejný zájem.

Návrh předložil poslanec Jaromír Schling a postavil se za něj Hospodářský výbor sněmovny. Podle stanoviska Parlamentního institutu i legislativního odboru MŽP je však návrh s rozporu s mezinárodními závazky České republiky [2].

„Návrh narušuje základní právní jistoty České republiky. Doufám, že si Senát uvědomí důležitost našich mezinárodních závazků a senátoři pro takovýto protieevropský návrh ruku nezvednou“,  komentuje dnešní hlasování ministr životního prostředí Libor Ambrozek. „Vodní dopravu považuji za ekologickou a potřebnou – ovšem jen tehdy, pokud nevede k nevratné devastaci cenných ekosystémů. To se však musí posuzovat případ od případu, nikoli paušálním povolením pro stavbu vodních dálnic.

Poznámky:

[1]  Návrh se týká vodních  cest vymezených  vodním tokem Labe od říčního km 129,1 (Pardubice) na státní hranici se Spolkovou republikou Německo a vodním tokem Vltava od říčního km 91,5 (Třebenice) včetně plavebního kanálu Vraňany - Hořín po soutok s vodním tokem Labe, včetně výústní části vodního toku Berounky po přístav Radotín je ve veřejném zájmu.

[2] Bernská úmluva  o ochraně druhů a přírodních stanovišť, Ramsarská úmluva o ochraně mokřadů, směrnice 79/409/EEC o ochraně volně žijících ptáků, směrnice 92/43/EEC o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

[3] Hlasování:

http://www.psp.cz/sqw/phlasa.sqw?o=4&s=23&he=847&pg=43

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí