zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA chce účinnou zelenou daňovou reformu

16.12.2003
Obecné
Hnutí DUHA chce účinnou zelenou daňovou reformu

Několika novými publikacemi a speciální internetovou stránkou Hnutí DUHA dnes zahajuje rozsáhlou kampaň, kterou chce prosadit, aby vláda příští rok schválila skutečně účinnou ekologickou daňovou reformu.

Po podrobném informačním listu, který vydalo v listopadu dohromady se Společností pro trvale udržitelný život, nyní vydává barevnou populárně laděnou brožuru určenou široké veřejnosti. Zároveň s tím dnes publikuje podobně laděnou čtyřstránkovou přílohu týdeníku Respekt a spouští zvláštní internetovou stránku, ze které lze posílat emaily ministrovi financí.

Také obě publikace nabízejí čtenářům možnost, aby se obrátili na Bohuslava Sobotku a žádali jej o takový návrh daňové reformy, který skutečně zajistí snížení českého příspěvku ke globálním změnám podnebí a nová pracovní místa.

Ekologická daňová reforma spočívá ve snížení daní z příjmu nebo výše příspěvků na sociální pojištění, které bude uhrazeno novou zelenou daní o přesně stejné výši. Mělo by stimulovat energetickou efektivnost – a tedy i snížení exhalací oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn klimatu – a zároveň vytvořit nová pracovní místa. Předpokládá se také, že bude stimulovat modernizaci podniků a inovace, takže zvýší konkurenceschopnost ekonomiky. Ministři financí a životního prostředí mají vládě do června 2004 předložit koncept takové reformy, ke které se Špidlův kabinet zavázal v koaliční smlouvě i programovém prohlášení.

Všechny publikace lze získat od Hnutí DUHA (také v elektronické formě). Další informace: www.hnutiduha.cz/danovareforma

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

\"Daňová reforma má snížit rekordní české exhalace, vytvořit nová pracovní místa a pomoci modernizaci našeho průmyslu. Na Bohuslavu Sobotkovi a Liboru Ambrozkovi záleží, zda bude skutečně účinná, nebo se celý vládní závazek změní v pouhé formální plácnutí do vody. Reforma může být nejdůležitějším ekologickým rozhodnutím této vlády a Hnutí DUHA jí bude věnovat velkou pozornost.\"

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, telefon 604-202470, vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí