zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Účastníci sobotní exkurze mají šanci spatřit mořského orla

18.12.2003
Příroda
Účastníci sobotní exkurze mají šanci spatřit mořského orla

OSTRAVA - Vstup České republiky do EU s sebou přinese řadu změn v oblasti ochrany přírody. Podle přístupových dohod je naše republika povinna do data vstupu vyhlásit na svém území tzv. ptačí oblasti. Ptačí oblast je území sloužící k ochraně ptačích druhů, které jsou v rámci Evropy ohroženy. Celkem je v republice navrhováno 41 takových oblastí, které by měly chráněny v rámci soustavy Natura 2000. Jednou z nich je i ptačí oblast „Heřmanský stav – Odra – Poolzí“, která se rozprostírá od Ostravy přes Bohumín až do Karviné. Její součástí jsou mimo jiné i rybníky nacházející se na rozmezí Karviné, Dětmarovic a Petrovic u Karviné. Na těchto rybnících a v okolí hnízdí řada vzácných a ohrožených ptačích druhů, ale jsou také významné pro zimování ptáků.

Sdružení Arnika ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody pořádá na toto významné území terénní exkurzi, která se uskuteční v sobotu 20. prosince. Jejím cílem je seznámit širokou veřejnost, ale i zástupce státní správy a samosprávy s částí navrhované ptačí oblasti Natury 2000. „Chceme zájemcům přímo v terénu ukázat nejen některé ptačí druhy, ale především prostředí ve kterém žijí. Pokusíme se vysvětlit, proč jsou právě některé druhy ohroženy a co vyhlášení ptačí oblasti bude znamenat pro rybáře, myslivce, orgány ochrany přírody, zemědělce, ale i pro turisty apod.“ říká Jiřina Hartlová z ČSOP Olza.

I v zimních měsících může návštěva přírody přinést velmi zajímavé zážitky. V oblasti se objevuje řada ptačích zimních hostů, které v ostatních obdobích roku můžeme pozorovat jen velmi vzácně nebo vůbec. „Právě v zimě se v oblasti v posledních letech pravidelně objevuje orel mořský, některé severské druhy vodních ptáků – např. morčák bílý, hohol severní aj.“ uvádí Jan Hartl ze sdružení Arnika.

Jaké budou konkrétní kroky v oblasti, zda a jak budou omezena vlastnická práva apod. se na akci mohou účastníci dozvědět i od osob, které se podílely na podrobném mapování území. „Vytipování ptačích oblastí v ČR předcházelo podrobné tříleté mapování na celém území státu. Stovky profesionálních i amatérských ornitologů podrobně sledovaly výskyt ptačích druhů a souhrnné, centralizované výsledky rozhodly o tom, která území splňují kritéria pro vyhlášení ptačí oblasti.“ informuje další z organizátorů Zdeněk Polášek ze Slezské ornitologické společnosti v Ostravě, pobočky České ornitologické společnosti.

Sraz všech účastníků je v sobotu 20.12. v 7.30 hod. na autobusové zastávce Karviná-Staré Město-Hranice. Předpokládáme, že akce skončí kolem 11. hodiny

Tisková zpráva sdružení Arnika Ostrava

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí