zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlín chce anaerobní reaktor

06.01.2004
Odpady
Zlín chce anaerobní reaktor

Ve Zlíně schválila radnice záměr výstavby anaerobního reaktoru, který bude zpracovávat biologicky rozložitelný odpad. Výsledným produktem bude kompost vhodný pro rekultivaci skládky a zároveň i bioplyn, ze kterého lze vyrábět teplo nebo elektřinu.

Jednotka anaerobní digesce vznikne pravděpodobně areálu skládky komunálního odpadu Suchý důl. Investiční náklady na stavbu se odhadují na 100 milionů korun. Projekt však není zahrnut v investičním plánu města, proto se Zlín pokusí získat potřebné prostředky dotací, které by měly stačit na pokrytí až 80 procent celkových nákladů.

Realizace tohoto záměru by městu umožnila dostát požadavkům legislativy na postupné snižování množství bioodpadu ukládaného na skládky. Bioreaktor by přitom nesloužil pouze městu Zlín, ale celému regionu.

Záměr by se také měl stát součástí Plánu odpadového hospodářství města, který se začíná připravovat.

Bioodpad je na skládce Suchý důl zpracovává již nyní kompostováním za přístupu vzduchu. Kompost využívá město na svých plochách, jinak jsou s odbytem potíže a okolní obyvatelé si stěžují na zápach kompostárny. Bioreaktor by měl tyto problémy pomoci vyřešit a zpracovat veškeré biologické odpady z města, včetně kalů z čistírny odpadních vod.

ZDROJ: ODPADY

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí