zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vánoční stromky spálí teplárna

08.01.2004
Odpady
Vánoční stromky spálí teplárna

Svozové firmy budou odvážet vyhozené stromečky od kontejnerů v několika termínech.

Plzeň - Štěpky z vánočních stromků, které v uplynulých letech končily v kompostech zahradnických firem, čeká letos odlišný osud. Zástupci tří největších plzeňských obvodů se totiž dohodli na likvidaci jehličnanů s Plzeňskou teplárenskou. Ta je použije jako biomasu na spalování.
\"Podle předběžné domluvy zajistí obvodní radnice svoz stromků na určená místa, kde je seštěpkujeme a spálíme,\" uvedl včera obchodní ředitel teplárny David Hoffmann. Tímto způsobem budou postupovat Úřady městských obvodů Plzeň 1, 2 a 3. Doubravecká radnice je nechá stejně jako loni k využití zahradnickým firmám.
Pro Plzeňany se nic nemění. Stromky by měli odkládat ke kontejnerovým stáním, kde je průběžně budou svážet předem dohodnuté firmy.
V druhém plzeňském obvodu se se svozy začne již zítra a vše bude trvat zhruba dva týdny. Ti, kdo se nechtějí stromku zbavit tak brzy, jej mohou odložit i po tomto datu. Druhá vlna svozů se uskuteční ale až v polovině února. Sběrné místo bude v Božkově.
Také ve třetím obvodě začnou smluvní firmy svážet stromky tento týden. Vozit je budou do sběrného dvoru ve Vejprnické ulici, kam je mohou podle vedoucí odboru životního prostředí místní radnice Pavly Kalousové odvézt i samotní občané. Obyvatelé
Severního Předměstí mohou dopravit odstrojené jehličnany do sběrného dvora v Úněšovské ulici. Lze je ale odložit stejně jako všude jinde i u běžných kontejnerových a popelnicových stání.
\"Měli by dávat pozor, aby stromky nebyly v ulici nebo na parkovacích místech, kde by překážely,\" upozorňuje místostarostka prvního obvodu Helena Maciarzová. Ta také doporučuje, aby u kontejnerů lidé odložili stromky do 12. ledna. Od toho data je bude dojednaná firma svážet postupně ze všech ulic zhruba týden. Na stromky, které se v ulicích objeví až poté, dojde řada až v polovině února.
Na Doubravce budou úklidové firmy odvážet stromky čtyři až pět týdnů po sobě vždy v pondělí nebo v úterý.
\"Když jich bude málo, odvezeme je na skládku. Když jich bude víc, odvezeme ke štěpkování do zahradnické firmy Bouzek,\" řekl pracovník úklidové firmy Nová Silvestr Nový. Protože štěpky z vánočních stromků se kvůli jehličí nehodí na parkové úpravy, zahradnické firmy je zpravidla kompostují.

Zdroj: Plzeňský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí