zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vánoční stromky se použijí na výrobu štěpky

12.01.2004
Odpady
Vánoční stromky se použijí na výrobu štěpky

Hodonín Dlouho očekávané období Vánoc je nenávratně pryč a živý vánoční stromek se v domácnostech stává přebytečnou a nepotřebnou věcí. Lidé se jich v tuto chvíli hromadně zbavují, a tak se symbol vánočních svátků začíná hromadit u kontejnerů a popelnic. I letos se v Hodoníně o jejich likvidaci postarala firma zabývající se odpadovým hospodářstvím. Stromky budou z města posbírány, naloženy na nákladní vůz a odvezeny k dalšímu zpracování do elektrárny.
\" Svážení provádíme od pátého ledna každým dnem. Později vyjedeme podle potřeby. Objíždíme celé město, hlavně velká sídliště. V tuto dobu se v elektrárně zpracovává každým dnem sedm plně naložených aut vánočních stromků. V elektrárně mají připravený štěpkovač, který z nich vytvoří dřevní štěpku. Ta se mísí s lignitem a slouží jako palivo pro hodonínskou tepelnou elektrárnu,\" řekl vedoucí provozovny veřejné zeleně Jiří Hauser.
V Kyjově se stromky zužitkovávají stejným způsobem. \" Vánoční stromky se od popelnic a kontejnerů svážejí každý pátek na jedno místo, kde se provede štěpkování. Vytvořená dřevní hmota bude použita jako jedna ze složek na výrobu kompostu v místní kompostárně,\" řekl ekolog města Kyjova Vladimír Šimeček.
I ve Veselí nad Moravou využili nepotřebné stromky a přeměnili je na dřevní hmotu, která se bude dále zpracovávat.\" Zatím jsme se touto problematikou nezabývali. Ale asi budeme ve zpracování postupovat stejně jako každým rokem. Ze stromků se udělá štěpka, kterou dále použijeme v zahradnictví, na vyrovnání terénu, na topení nebo k mulčování,\" poznamenal ředitel Služeb města Veselí nad Moravou Milan Raška.
Fotografie: Vánoční stromky se v Hodoníně svážejí do elektrárny, kde se z nich později bude dělat štěpka sloužící jako palivo.

Zdroj: Moravskoslezský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí