zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová vyhláška pro Prahu

14.01.2004
Odpady
Nová vyhláška pro Prahu

Pražský magistrát chystá novelu své vyhlášky, kterou se stanoví způsobu výběru finančních prostředků a poplatek pro zajištění shromažďování sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů vznikajících na území Prahy.

Jako nejvhodnější způsob výběru poplatku za odpad byla vybrána varianta, která se osvědčila již v letech 2000, 2001 a 2003 - tedy výběr poplatku v závislosti na velikosti sběrné nádoby a frekvenci svozu. Nově je do vyhlášky zařazeno používání nádob na sběr odpadu o větších objemech - a to s obsahem 360 a 660 litrů. V některých případech bude také zvýšena frekvence svozu na 6x týdně a zvýší se sazby poplatku.

Hlavní město počítá s úhradou 5 % nákladů vynaložených na celoplošný svoz včetně nákladů na energetické využití a odstranění odpadu, což představuje roční dotaci ve výši kolem 30 mil. korun. Pokud by měla zůstat zachována dosavadní výše poplatku, musel by se zvýšit podíl Prahy na nákladech více než dvojnásobně.

Navržené zvýšení poplatku za odpad představuje zhruba 7 % oproti letošnímu roku a podílí se na něm nárůst jednotlivých vstupů souvisejících s celým procesem svozu a odstraňování směsného komunálního odpadu, zvýšené náklady na technologii čištění spalin ve spalovně, nárůst cen pohonných hmot v důsledku zvýšení spotřební daně a inflace.

ZDROJ: ODPADY

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí