zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kinský soudy s Lesy ČR prohrává

13.01.2004
Les
Kinský soudy s Lesy ČR prohrává

František Oldřich Kinský minulý týden u Okresního soudu v Rakovníku již potřetí prohrál spor se společností Lesy ČR o dvaatřicet hektarů lesa. Podle soudce Jaromíra Faltejska se na potomka šlechtického rodu vztahuje Dekret 12 prezidenta Edvarda Beneše. Ten po válce umožnil konfiskaci majetku občanů s německým občanstvím.
\"Domnívám se, že ze strany státu navíc mohlo dojít k takzvanému vydržení,\" řekl soudce. Právní zástupce Kinského Jaroslav Čapek se však proti rozsudku opět odvolá k vyššímu soudu. \"Nemohu být spokojen, ale čekal jsem to,\" dodal advokát. Není tak vyloučeno, že se celá kauza k rakovnickému soudu znovu vrátí.

Podle právní zástupkyně Lesů ČR Taťány Pišvejcové spory s Kinským ještě nekončí. \"Toto je pouze jeden z menších sporů mezi námi a panem Kinským. Na druhou stranu je zajímavý tím, že jde vůbec o první občansko-právní spor v této věci. Ostatní spory jsou restituční,\" uvedla. Další soudní žaloby Kinského na největšího vlastníka lesů v Česku však neprojedná soud v Rakovníku, ale soudy v Kladně, Děčíně a Litoměřicích. Celkem Kinský po společnosti požaduje více než 10.000 hektarů pozemků, desítky budov a tři rybníky.

Rakovnický soud rozhodl ve sporu o navrácení 32 hektarů již dvakrát. Pokaždé ve prospěch českého státu. Krajský soud v Praze však pokaždé celý případ vrátil zpět okresnímu soudu. Podle předsedkyně odvolacího senátu Kateřiny Švecové se totiž rakovnický soud při posuzování sporu dopustil procesních chyb.

Kinský podal celkem 150 žalob na navrácení majetku v hodnotě zhruba 40 miliard korun. Uspěl zatím v pěti případech. Podle Čapka nyní Kinskému na základě soudních rozhodnutí patří pozemky v Újezdu na Ústeckoorlicku, několik polností a kus lesa v Běstovicích a polnosti s rybníkem ve Skořenicích na Ústeckoorlicku a náhrobní kaple ve Veltrusech. Pátou Kinského soudní výhrou je hájenka, rybník, bývalá obora a anglický park v Bošíně rovněž na Ústeckoorlicku. Řadu dalších sporů však prohrál, protože podle svých slov podal žaloby příliš pozdě.

Rodiče Kinského o majetek přišli po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože údajně spolupracovali s nacisty. Polistopadové restituční zákony neumožnily návrat takto zabaveného majetku. 

Zdroj: www.lidovky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí