zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři Ambrozek a Pröll se dohodli na ještě intenzivnější spolupráci

13.01.2004
Obecné
Ministři Ambrozek a Pröll se dohodli na ještě intenzivnější spolupráci

V pátek 9. ledna 2004 se ve Vranově nad Dyjí sešel ministr životního prostředí ČR Libor Ambrozek s rakouským spolkovým ministrem zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Josefem Pröllem. Oba ministři ocenili spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí, která probíhá mezi oběma zeměmi na mnoha úrovních.

Jedná se zejména o projektovou spolupráci zaměřenou na podporu projektů spalování biomasy v České republice, přeshraniční spolupráci v rámci programu Phare-CBC, spolupráci při přípravě na vstup do EU formou projektů Phare – twinning a spolupráci na hraničních vodách. Ministři se dohodli na prohloubení této spolupráce zejména při podpoře projektů na využití biomasy pro energetické účely a při vzájemných konzultacích k návrhům evropské legislativy v oblasti životního prostředí a při přípravě společných projektů v rámci evropských programů Phare, TACIS a CARDS [1].

Vyměnili si také informace o aktivitách zaměřených na zmírnění dopadů změny klimatu na národních úrovních i na úrovni Evropské unie. Obě země považují tuto oblast za důležitou a ministři potvrdili zájem při plnění evropských i globálních závazků v ochraně klimatu spolupracovat. V této souvislosti ministr Ambrozek pozval rakouské experty k účasti na regionálním semináři k problematice emisního obchodování, který bude pořádat naše MŽP. Informoval také Josefa Prölla o přípravě Státní energetické koncepce České republiky a o připomínkách resortu životního prostředí k tomuto dokumentu.

V závěru jednání si ministři vyměnili názory na problémy spojené se zaváděním směrnice NATURA 2000 a se šířením geneticky modifikovaných organismů. Shodli se na společném postupu při jejich řešení v rámci Evropské unie.   

Eva Veverková

tiskové odd. MŽP

Poznámky:

[1] Se vstupem do Evropské unie se České republice otevře možnost podílet se na předvstupních programech EU jako poskytovatel pomoci. Resort životního prostředí má zájem zapojit se do těchto programů: Phare (pro kandidátské země - Rumunsko,Bulharsko a Turecko); CARDS (pro balkánské země); a TACIS (pro další státy východní Evropy, země Kavkazu a střední Asie).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí