zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Černých skládek neubývá, mnozí neplatí za odpad

13.01.2004
Odpady
Černých skládek neubývá, mnozí neplatí za odpad

Děčín - Stovky lidí v Děčíně dosud odmítají platit za svoz domovního odpadu. Jednodušší je pro ně naházet smetí do lesa, k potokům nebo na jiná místa v přírodě.
\"Pokud se nepodaří nalézt pachatele, který černou skládku vytvořil, je úklid nepořádku na majiteli pozemku,\" vysvětlila Hana Karasová z Městského úřadu v Děčíně. Dodala, že ve městě každý povinně platí poplatek za odvoz popelnic, takže není možné, aby někdo nevlastnil popelnici a odpad končil třeba na černé skládce. Na těchto skládkách tak končí převážně odpad od neplatičů.
Přesný počet černých skládek však městský úřad nezjišťuje.
\"Situace se mění každý den, takže by takový monitoring neměl ani smysl,\" vysvětlila Karasová. Doplnila, že za likvidace černých skládek na pozemcích města vydá každý rok úřad několik set tisíc korun.
Lidé, kteří černou skládku vytvořili nebo ji využívají, se vystavují vysokému trestnímu postihu.
\"Pokud dojde k ohrožení a poškození životního prostředí, dopouští se viník úmyslného trestného činu a hrozí mu až tři roky vězení,\" uvedl mluvčí děčínské policie Jiří Rolla. Poznamenal, že pokud k ohrožení životního prostředí nedojde, bude čin hodnocen jako přestupek.
\"Další možností je také skladování nebezpečného odpadu bez patřičných povolení, kde hrozí pachateli dva roky vězení,\" vysvětlil Rolla. Dodal, že se policistům ve většině takových případu pachatele podaří najít.

Zdroj: Děčínský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí