zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Saze oteplují klima více než se předpokládalo

15.01.2004
Ovzduší
Saze oteplují klima více než se předpokládalo

 

Saze, pocházející z velké většiny z výfuků dieselových motorů, výrazně omezují schopnost ledu a sněhu odrážet sluneční paprsky, a tím velkou měrou přispívají ke globálnímu oteplování. Podle nové studie agentury NASA se saze podílejí na celkovém oteplování zemského klimatu až jednou čtvrtinou.

Saze jsou tak pro přírodní prostředí mnohem nebezpečnější, než se dosud předpokládalo, a mají až dvojnásobný vliv na teplotu vzduchu v arktických oblastech a na severní polokouli než oxid uhličitý a další skleníkové plyny.

Zatím se jedná především o problém severní polokoule, která je na rozdíl od té jižní mnohem více industrializovaná i automobilizovaná. Jedinou výjimkou je Grónsko, které leží v závětří rozsáhlých kanadských lesů, a znečištění se tam tak téměř nedostane. Nejhůře postiženy jsou ostatní nejsevernější zasněžené oblasti, v tropech je vliv sazí takřka neznatelný. Autoři studie odhadují, že například v Alpách množství sazí ve vzduchu snižuje schopnost sněhu odrážet světlo z 98 procent na 80 až 90 procent, stejná situace panuje patrně i v Himálaji a dalších horách na severní polokouli.

Zdroj: Ábíčko

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí