zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé ve vsích přestávají topit plynem, vzduch opět houstne

19.01.2004
Ovzduší
Lidé ve vsích přestávají topit plynem, vzduch opět houstne
Větřkovice Na stolech úředníků obecních a městských úřadů se množí stížnosti lidí, kterým vadí, že jejich soused topí uhlím a dřevem. V mnoha obcích kraje končí krátké období, kdy byl ve vesnicích čistý vzduch díky tomu, že většina obyvatel si zavedla levné plynové vytápění.
Lidé opět oprašují své staré kotle hlavně v obcích, kde nakonec přes všechny sliby nedostali dotaci za zavedení plynového topení. Nemusí totiž splnit podmínku, že už znovu nenapojí kotel na pevná paliva. \"Lidé po zavedení plynu hromadně kupovali plynové kotle a upravili vytápění v domě, nakonec však nikdo z naší obce dotaci nedostal,\" řekl starosta Větřkovic na Vítkovsku Dušan Lederer. \"Máme devatenáctiprocentní nezaměstnanost, ani lidé převážně zaměstnaní v zemědělství si moc nevydělají. Není se proto čemu divit, že opět zapojují kotle na tuhá paliva.\"
Předseda regionálního energetického centra ve Valašském Meziříči Zdeněk Štekl sice obcím nabízí částečně dotovaný přechod na topení dřevoplynem, které je o pětatřicet až padesát procent levnější než plyn, zatím však uspěl asi jen ve dvaceti pěti obcích v České republice. \"Po slibech vlády jsou lidé nedůvěřiví ke každé novince, byť je topení dřevoplynem ekologické,\" řekl Lederer. \"Navíc už nemají na další změny peníze.\"

Z komínů unikají jedy

Spalováním méně hodnotných paliv a odpadů unikají do ovzduší rakovinotvorné látky a jedy. Z plastů uniká při hoření jedovatý oxid uhelnatý. Spalováním PVC vzniká silně dráždivá kyselina chlorovodíková a rakovinotvorný vinylchlorid. Kouř z umělých hmot obsahuje dioxiny, plynný chlor či fosgen.

TOMÁŠ PTÁČNÍK
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí