zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

19.01.2004
Obecné
Krátce - různé

EK ŽENE STÁTY K SOUDU ZA NEZÁKONNÉ NAKLÁDÁNÍ S ODPADY
Evropská komise podala žaloby k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) na několik členských států za to, že neplní legislativu EU týkající se odpadů, zejména že tolerují divoké a špatně řízené pozemní skládky, jež silně poškozují životní prostředí. Tento tvrdý krok je ukázkou, že EK nebude váhat po 1. květnu zahájit sankční akce i proti novým členským státům, které mají vesměs s odpadovou politikou problémy. Žaloba k soudu se podává tehdy, když státy nezjednaly nápravu ani po dvou varovných upozorněních komise.

RAKOUŠTÍ ODPŮRCI JETE ZABLOKUJÍ PŘECHOD HALÁMKY NA 1,5 HODINY
Ohlášená blokáda česko- rakouského hraničního přechodu Halámky/Neu-Nagelberg, kde budou v sobotu protestovat rakouští odpůrci atomu, začne v 14:00 SEČ a potrvá jeden a půl hodiny. Bezprostředně u přechodu chtějí organizátoři akce zablokovat provoz v obou směrech. Sdělila to platforma Stop Temelín. Cílem demonstrace je podpořit myšlenku ústupu od využívání jaderné energie v celé Evropě. Odpůrci atomu chtějí upozornit i na problémy v provozu jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Akce se koná jako projev solidarity s Evropským dnem proti atomovému riziku, jež se ve stejný den uskuteční v Paříži, uvedla platforma.

Podpora ekologického zemědělství v Česku loni podle odhadu stoupla asi o 14 procent na 240 milionů korun. Zemědělci ekologicky obhospodařovali 250 až 270 tisíc hektarů proti 235 tisícům hektarů v roce předchozím.
Podíl ekozemědělství se tak přiblížil šesti procentům výměry zemědělského půdního fondu ČR, což již mírně převyšuje průměr Evropské unie, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství (MZe). Počet ekofarmářů se loni pohyboval mezi 750 až 800. To je opět nárůst proti roku 2002, kdy jich bylo 717. Rozvoj ekologického zemědělství a růst počtu těchto farem v posledních letech byl podle MZe způsoben především obnovením státních dotací.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí