zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aralské moře už o vodu přišlo, Kalifornie zatím ne

21.01.2004
Voda
Aralské moře už o vodu přišlo, Kalifornie zatím ne

Snahy o regulaci toků velkých řek se ve dvacátém století nesetkaly doposud s úspěchem. Farmáři na jedné straně získali, ale obrovské projekty poškodily životní prostředí a platili je všichni daňoví poplatníci.
Největším neúspěchem byl komunistický projekt otočení toku dvou středoasijských řek, Syrdarji a Amudarji, v padesátých letech. Jejich voda měla být využita na bavlníkových plantážích. Čtyřicet let poté je jasné, že projekt neuspěl.
Plantáže přestaly existovat před deseti lety a Aralské moře, jezero, které obě řeky napájely, ze dvou třetin vyschlo. Desítky tisíc lidí kolem řek i moře přišly o obživu, mnoho oblastí je znečištěných a místní vlády nemají prostředky na změnu situace. Rostoucí podíl soli ve vzduchu zahubil velkou část rostlin a způsobil takové znečištění, že lidé začali trpět vážnými dýchacími potížemi.
Největším projektem zavodnění pouště byla ve dvacátém století podle týdeníku Economist soustava přehrad, kanálů a potrubí v Kalifornii. Projekt nazvaný Centrální údolí, spolu s dalšími menšími stavbami, vytvořil z Kalifornie jednu z nejproduktivnějších zemědělských oblastí na světě. V jižní Kalifornii byla také odkloněna pětina toku řeky Colorado.
Polovina takto získané vody je ovšem využívána k pěstování plodin náročných na vodu, které se nehodí do polopouště, jíž většina Kalifornie je. V některých oblastech, jako je delta kolem Sacramenta, se začínají projevovat známky znečištění a usazování škodlivin.

ZDROJ: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí