zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nevládní organizace pozorují dění v Davosu velmi kritickým pohledem

26.01.2004
Obecné
Nevládní organizace pozorují dění v Davosu velmi kritickým pohledem

Už pátý rok doprovází výroční zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu \"Alternativní fórum\" organizované nevládními organizacemi.
Dvě akce v lokalitách vzdálených od sebe jen několik set metrů. Ale atmosféra je odlišná. To \"pravé fórum\" se koná v budově oddělené od normálního světa kordóny policie. To druhé klade důraz na otevřenost. \"Tady nepotřebuješ \"batch\", plastikovou jmenovku se jménem, fotografií a zalitým čipem, aby ses mohl účastnit diskuse,\" řekl agentuře DPA jeden z pořadatelů.
Bývalá vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsová prohlásila při zahájení alternativní akce: \"Jsme tu, abychom šéfům koncernů připomněli jejich odpovědnost. \"Vždyť nadnárodní koncerny nejsou institucemi s demokratickými strukturami. Jejich šéfy prostí občané nevolí. A přesto mají v mnoha zemích větší moc, než mají regulérně zvolené vlády.\"
Mathias Herfeld z nevládní organizace Výzva z Bernu konstatuje: \"Víme, že proces globalizace je nevratný. Ale globalizace po našem musí brát v úvahu práva pracujících a být šetrná k životnímu prostředí. Jsme tady, abychom to pánům šéfům neustále připomínali.\"
Ovšem Světové ekonomické fórum už dříve otevřelo dveře kritickým nevládním organizacím.
I letos se pořádá v rámci oficiální akce takzvané veřejné fórum, na kterém mají nevládní organizace možnost diskutovat i se šéfy velkých koncernů.

ZDROJ: Podniky a trhy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí