zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Případ orchidejí? Asi nedorozumění

26.01.2004
Příroda
Případ orchidejí? Asi nedorozumění

Praha/ Sydney Bublina kolem krádeže orchidejí na Novém Zélandu splaskává. Jeden z aktérů domnělé loupeže, děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmír Číhalík, kterého spolu s dalším Čechem novozélandské úřady obvinily z pašování orchidejí, tvrdí, že ani jeden z nich neměl v herbáři jakékoli chráněné rostliny. Číhalík to řekl v rozhovoru, který z Nového Zélandu poskytl České televizi.
Jeho manželka Jarmila Číhalíková včera v rozhovoru s ČTK doplnila, že kvůli věci zvažuje rodina podání žaloby.
\" Dostali jsme sdělení od naší právní zástupkyně, že jednala s místními botaniky, kteří prošetřují naše herbáře, a výsledek je ten, že v našich sbírkách nejsou žádné rostliny, které by byly považovány zde na Novém Zélandu za ohrožené,\" řekl Číhalík ČT. \" A že jsou tam pouze takové rostliny, se kterými se běžně botanik při chůzi v terénu může setkat,\" dodal. Jeho choť, která s manželem na Novém Zélandu strávila tři týdny, tvrdí, že Číhalík vezl tři malé orchideje, které našel na pokáceném stromu. Květiny byly podle ní odsouzeny k zániku. Rozhodně odmítla tvrzení, že by manžel měl u sebe 130 orchidejí.
Šéf české diplomacie Cyril Svoboda včera řekl, že muži nechtěli nic pašovat. Zákon podle něj porušili tím, že jakési rostliny chtěli vyvézt, což je na Novém Zélandu zakázáno obecně. \" Celé porušení ( zákona) spočívá v tom, že z Nového Zélandu nemůžete vyvézt vůbec nic, ani pampelišku,\" uvedl Svoboda, podle něhož byl případ zkreslen.
Generální konzulát ČR v australském Sydney, který má na starosti i Nový Zéland, sdělil, že děkan se včera obrátil na jeho pracovníky. Úřad mu nabídl všestrannou pomoc. Číhalík to uvítal a po poradě s advokátkou žádost o pomoc zkonkretizuje.
Číhalík a bývalý pracovník České inspekce životního prostředí Jindřich Šmiták se mají opět dostavit k novozélandskému soudu ve čtvrtek. Do té doby zůstávají na svobodě; podle novozélandského tisku museli odevzdat své cestovní pasy.
Děkan měl původně ukončit dovolenou včera. \" Rektorka univerzity Jana Mačáková mu ji v souladu se zákoníkem práce prodloužila o dalších deset pracovních dní,\" sdělil kancléř UP Tomáš Hrbek. \" Pochopitelně rovněž čekáme na příští týden, kdy má nezávislý novozélandský soud o případu rozhodovat,\" doplnil Hrbek.

Zdroj: Zlínské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí