zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi jsou špička v pašování zvířat

28.01.2004
Příroda
Češi jsou špička v pašování zvířat

Ústecký kraj/Praha - Češi a Moravané patří mezi pašeráky zvířat i rostlin ke světové špici. Na ilegálním obchodu se dá totiž vydělat skoro stejně jako na drogách, zbraních a lidech. Zvířatům patří v pomyslném žebříčku čtvrté místo.
\"Víme, že se jedná o organizovanou trestnou činnost, zločinnost v tomto smyslu je rozvinutá do sítí lidí, kteří tomu vládnou a najímají fyzické pašeráky,\"
tvrdí Karel Kerouš z České inspekce životního prostředí.
Celníci na severu Čech s pašováním zvířat ale zatím příliš velké zkušenosti nemají.
\"Za poslední rok jsme tu žádný takový případ nezaznamenali. Většina zvířat se totiž pašuje letecky,\"
vysvětlil mluvčí ústeckého celního ředitelství Viliam Leysek. To by se ale mělo v letošním roce změnit, protože z Roudnice nad Labem se stane letiště s mezinárodním provozem.
\"Zaměříme se i na zvířata. To patří k naší práci,\"
dodal.
Poslední případ pokusu o pašování exotických zvířat se stal minulý týden. Čech dovezl z Indonésie 115 zvířat, z toho 22 varanů, 19 krajt a 74 želv. Některé druhy jsou velmi vzácné i ohrožené.
\"Všechny exponáty patří mezi světové unikáty, jeden byl dokonce popsán teprve před několika měsíci, je to jeden ze světových fenoménů,\"
potvrdil Kerouš.

Kontraband odhadl Vítězslav Honsa, hlavní zoolog plzeňské zoo, ve které se nyní zvířata nacházejí, na cenu zhruba jednoho milionu korun. Přesně ale cenu určit nelze, protože se jedná o neobchodovatelné kusy. Podle něj živočichy pašeráci nasbírali ve volné přírodě. Například varan modrý se na černém trhu podle něj prodává minimálně za tisíc dolarů za kus. Želva hvězdnatá dosahuje třiceti tisíců korun za kus i více. Když jsou v chovném páru, nechalo by se hovořit o 50 až 70 tisících korun. Na inspektory zadržený 43letý muž působil spíše jako kurýr.
\"Zjistili jsme, že podobnou cestu již vykonal asi čtyřikrát nebo pětkrát, což znamená, že podobných exponátů navozil asi více,\"
dodává Kerouš. Muže nyní vyšetřují celníci a policie.
\"Maximální sazba za nelegální pašování vzácných a ohrožených druhů je osm let,\"
prozradil mluvčí generálního ředitelství cel Jiří Barták.
O tom, jak se pašují zvířata, nyní pořádá výstavu děčínská zoo.
\"Děláme ji právě proto, že pašování je v ČR velký problém. Chceme lidem přiblížit, co vše se v této oblasti děje,\"
uvedl Lukáš Vejtruba z děčínské zoo. Výstavu tvoří řada fotografií poskytnutých celníky, Českou inspekcí životního prostředí a dalšími institucemi. Často jsou velmi drastické a ukazují mrtvá a trpící zvířata.
Podle veterináře ústecké zoo Václava Poživila je pašování zvířat pro živočichy velmi stresující a nebezpečné. Proto často hynou nebo bývají na celý život poznamenána.
\"Pašeráci třeba papoušky převážejí uzavřené v PET lahvích, kde jsou tři dny bez možnosti napít se. Také to většinou bývají zvířata z volné přírody a jsou plná parazitů,\"
vysvětlil.
Zájem mají pašeráci o zvířata živá, ale i o trofeje.
\"Vystavíme lodičky z krajty nebo preparovanou hlavu krokodýla,\"
dodal Vejtruba.
Pro zoologické zahrady mohou být pašeráci zvířat možností, jak získat vzácné exempláře do svých expozic. Co stát zabaví, často putuje sem. Největší zkušenosti s tím má na severu Čech ústecká zoo, kde několik takových zvířat mají. V Liberci, Chomutově nebo Děčíně pro ně nemají podmínky.
Asi nejznámější pašovaná zvířata v Ústí nad Labem jsou dva orangutani Ňuňák a Ňuninka. Ti si zahráli i ve filmu.
\"Dostali se k nám tehdy proto, že byli převáženi na špatné doklady,\"
uvedl Poživil. Dodal, že podobných zvířat měli několik, známý je například papoušek kakadu, kajman zakrslý či některé druhy opic nebo želv.
\"Ty byly dováženy z Číny a nejspíše měly skončit v nějaké polévce,\"
uvedl.
Ředitel Chomutovského zooparku Přemysl Rabas vysvětlil, že k nim se pašovaná zvířata nedostanou.
\"Specializujeme se na zvířata z Evropy a Asie, ale pašovaná zvířata bývají hlavně z tropů. Navíc nemáme pověření ministerstva jako záchytná stanice,\"
uvedl. Přesto se podle něho do zoo nějaká zvířata dostanou.
\"Přinesou nám je lidé, kteří je chovali a již je nezvládají. My ale nezkoumáme, zda je mají legálně či ne,\" dodal.

Zdroj: Ústecký kraj
Autor: VÍT LUKÁŠ DANA MACHURKOVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí