zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chomutov nechce chráněnou oblast

29.01.2004
Příroda
Chomutov nechce chráněnou oblast

Chomutov - Radnice v Chomutově protestuje proti tomu, aby byla oblast Novodomského rašeliniště vyhlášena jako významná ptačí lokalita. Podle slov starostky Ivany Řápkové by se krok ministerstva živnotního prostředí dotkl nejen vlastnických práv města, ale také dalších projektů. Územím vede trasa plánované čtyřproudé silnice I/7, která má spojovat Prahu s německým Chemnitzem, stavět se zde mají i větrné elektrárny.
Rašeliniště patří městu. Má ho pronajaté firma, která zde už několik let těží rašelinu.
\"Nebyli jsme vůbec osloveni a nemáme o tom ani žádné informace. Vyhlášení chráněného území by bylo nadřazeno územním plánům a tím by se v této oblasti zhoršila práce s projekty,\" prohlásila Řápková. Nesouhlas v podobě usnesení radních chce předat ministerstvu, poslancům i senátorům.
Lokalitu zanesli pracovníci ministerstva životního prostředí do programu Natura 2000. V něm vytipovali přes čtyřicet oblastí v republice, které by po vstupu země do EU byly vyhlášeny coby nový typ chráněných oblastí.
\"Novodomské rašeliniště je navrženo především kvůli ochraně tetřívka a žluny šedé,\" uvedla tisková mluvčí ministerstva Kateřina Šůlová.
Podle mluvčí ale jednání o navržených oblastech i stupni jejich ochrany stále probíhají.
\"Je snaha dohodnout se s vlastníky pozemků a se zastupiteli obcí a měst. Když se na ploše zdárně hospodaří, není důvod to nějak omezovat. Spíš chceme vyloučit nějaké výrazné excesy,\" uvedla.

Zdroj: Ústecký kraj

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí