zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jan Beránek: „Průzkumy preferencí vítáme, ale nepřeceňujeme“

02.02.2004
Obecné
Jan Beránek: „Průzkumy preferencí vítáme, ale nepřeceňujeme“

Strana zelených podle posledních průzkumů veřejného mínění agentury TNS Factum  předstihla ve volebních preferencích Unii svobody – tu by v lednu volila 2,5 % obyvatel, kdežto Zeleným by svůj hlas dalo 2,8% voličů. Vzestupný trend dokazují i průzkumy agentury STEM, podle které by Straně zelených svůj hlas dalo nyní hlas 1,8% voličů ( 0,5 oproti prosinci).

            „Je samozřejmě příjemné vidět, že se Strana zelených začala pravidelně objevovat bok po boku vládní Unie svobody. Beru to jako potvrzení skutečnosti, že se mezi občany začíná šířit povědomí o Straně zelených jako o čerstvé nepošpiněné alternativě v české politice. Současně věřím, že u voleb budeme mít třikrát víc procent, než nám předpovídají průzkumy, a vůbec by mi nevadilo, kdyby ODS měla třikrát míň. Průzkum a skutečný výsledek jsou dva odlišné světy, takže naše vzrůstající preference vítám, ale nepřeceňuji,“ řekl předseda Strany zelených Jan Beránek.

            Strana zelených hodlá podniknout první vážný atak na pokoření pětiprocentní hranice v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Spoléhá se přitom mj. na podporu evropské strany zelených, jejíž klub je v Evropském parlamentu čtvrtý nejsilnější. „Na to, že jsme mimoparlamentní strana, nejsou 2,5 % špatný základ. Protože jako jediná strana nabídneme v nejbližších volbách nerecyklované politiky, zato spoustu témat, jímž se nikdo jiný nevěnuje, můžeme výsledek do půlky června podstatně zvednout,“ neskrývá své naděje lídr kandidátky SZ ve volbách do EP Jakub Patočka.

            Strana zelených v dubnu 2003 zvolila kompletně nové vedení v čele s bývalým předsedou Hnutí Duha Janem Beránkem a dalšími osobnostmi občanské společnosti. Od té doby se zvolna upevňuje její postavení v průzkumech preferencí. Už v listopadu 2002 v komunálních volbách v Brně získala čtyři mandáty v zastupitelstvu, když mj. porazila parlamentní Unii svobody, která se do brněnského zastupitelstva vůbec nedostala. Právě Brno bylo prvním městem, kde se nový obrodný proud ve Straně zelených prosadil.

Kontakty:

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně Strany zelených pro média, tel.: 724 321 845
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí