zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát vrátil Sněmovně zákon o plavbě

02.02.2004
Voda
Příroda
Senát vrátil Sněmovně zákon o plavbě

PRAHA – Senát vrátil Poslanecké sněmovně návrh novely zákona o vnitrozemské plavbě s pozměňovacím návrhem na vypuštění kontroverzního ustanovení, které rušilo platnost zákona o ochraně přírody pro labsko-vltavskou vodní cestu. Po několikahodinové diskusi o tom včera ve večerních hodinách Senát rozhodl výraznou většinou hlasů.

„Návrh, který ve Sněmovně prosadil poslanec Jaromír Schling, měl jednak prohlásit rozvoj této vodní cesty za veřejný zájem, jednak zrušit platnost zákona o ochraně přírody v chráněných územích. Senátoři ponechali v zákoně deklaraci veřejného zájmu, omezit platnost zákona o ochraně přírody ale odmítli,“ vysvětluje mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Cílem Schlingova návrhu bylo prosadit výstavbu vodních stupňů na Labi navzdory zamítavému stanovisku Ministerstva životního prostředí.

„Včerejší rozhodnutí Senátu však osud jezů nerozhodlo. Významnou roli bude hrát rozhodnutí vlády, která je bude projednávat již příští týden,“ říká předseda Arniky Vlastimil Karlík.

„Jezy na Labi považujeme za neekologické i neekonomické. Rozhodnutí Senátu však bylo založeno především na právních důvodech – návrh poslance Schlinga je v rozporu s evropskou legislativou a narušuje princip dělby státní moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní. Řada senátorů také pokládala za nesystémové a nebezpečné rušit ustanovení jednoho zákona na části území zákonem jiným,“ dodává Karlík.

Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí