zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce řekly NE jaderným skládkám

02.02.2004
Odpady
Obce řekly NE jaderným skládkám

Lidé v několika obcích na Třebíčsku a Jindřichohradecku hlasovali v sobotu o stavbě jaderných skládek. Pro stát skončilo hlasování fiaskem. Skládky lidé odmítli. Premiér Špidla, který na Třebíčsko zavítal, jim ale vzkázal, že jim to nebude nic platné. Nakonec stejně rozhodne stát, prohlásil.

Obce versus stát
\"Není možné, aby malá menšina, jako je nějakých pět set lidí v obci, dokázala zablokovat důležité věci. Místní referenda nás nepřimějí, abychom ustoupili od jaderné energie. Pokud bude třeba úložiště vybudovat, tak o lokalitě nakonec rozhodne stát,\" prohlásil Špidla.

Premiérovo vyjádření k všelidovému hlasování je studenou sprchou pro všechny odpůrce jaderného úložiště.

Jiří Horák, předseda sdružení Zdravý domov Vysočina, jenž iniciovalo referenda na Třebíčsku, je přístupem premiéra rozčarován. \"Řízení o úložišti by se nemělo vést od zeleného stolu. S obcemi se přece musí diskutovat,\" zlobí se Horák.

K vybudování jaderných úložišť se vyjadřovali v sobotu v referendu obyvatelé obcí Budišova a Náramče na Třebíčsku, a obcí Lodhéřov a Deštná na Jindřichohradecku.

Odpor proti jaderným skládkám na Jindřichohradecku
Referendum dopadlo v Lodhéřově na Jindřichohradecku pro stát fiaskem. Úložiště podpořili tři voliči ze 470. Proti jich bylo 99%. K volebním urnám přišlo 84 procent voličů.

Účast byla v obou jindřichohradeckých obcích vysoká. \"Lidí přišlo dost,\" libovala si odpoledne starostka Deštné Vilma Szutová. V její obci mělo možnost hlasovat 525 voličů. Přišlo jich 333. Jen sedm z nich bylo pro úložiště.

Jak se hlasovalo na Třebíčsku
V Budišově, kde žije 1160 obyvatel, volilo 533 lidí. Proti stavbě jich bylo 436 lidí, což je 81,8 procent. Pro úložiště se vyslovilo 64 voličů. V Budišově tak přišlo k referendu poměrně málo lidí. Starosta Ladislav Péťa to nedokáže vysvětlit.

V sousední Náramči přišlo hlasovat 213 z 297 voličů, pro úložiště bylo 11 z nich.

Lidé z vesnic, které Správa úložišť radioaktivních odpadů vytipovala jako vhodné pro stavbu, jsou většinou proti. \"Nechceme za humny jaderný odpad,\" shodují se.

\"Myslím na budoucnost našich dětí. Zničí jim přírodu. Kdoví, jak to bude bezpečné,\" soudí šestadvacetiletá Blanka Trnková z Budišova, která přišla k urně se dvouletou dcerkou Pavlínkou.

Stát vytipoval místa na skládku
Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) vytipovala pro výstavbu úložiště v budoucnosti šest lokalit. Na seznamu jsou Lubenec-Blatno v Ústeckém kraji, Budišov a Rohozná na Vysočině, Pačejov v Plzeňském kraji, Pluhův Žďár-Lodhéřov a Božejovice-Vlksice v Jihočeském kraji. 

Referendum se už konalo například v obci Oslavička, v Hodově a také v Rudíkově na Vysočině. Proti výstavbě skladu se postavilo nejméně 95 procent oprávněných voličů.

Není jasné, kdo nakonec rozhodne
Obcím, které se až dosud zuby nehty bránily vybudování skladu vyhořelého jaderného paliva na svém území, svitla nedávno naděje. Ministerstvo průmyslu a obchodu a Správa úložišť radioaktivního odpadu Praha se totiž vyjádřily, že pokud obce sklad odpadu odmítnou, geologické práce v obci se minimálně na pět let zastaví.

Ačkoliv starostové obcí jásají a považují toto rozhodnutí za svou malou výhru, nikdo zatím neví, co bude za pět let.

V této souvislosti nejsou jasná ani slova premiéra Špidly, který v sobotu prohlásil, že žádná referenda výstavbě úložišť jaderného paliva nezabrání.

Zdroj: EKOmail

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí