zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čistá, moderní, odpovědná energetická koncepce

03.02.2004
Obecné
Čistá, moderní, odpovědná energetická koncepce

Podrobnou studii, která detailně mapuje ekologické dopady kontroverzního návrhu státní energetické koncepce a navrhuje řešení, jež umožní snížit znečištění a vytvořit více pracovních míst, dnes zveřejňuje Hnutí DUHA. Ministři budou o budoucnosti českých uhelných elektráren a dolů, jaderných reaktorů i čisté energie diskutovat na vládním semináři ve středu (4.2.).

Hnutí DUHA v bezmála padesátistránkové studii především:

·        Upozorňuje, že česká energetika, která musí během příštích 30 let vyměnit bezmála všechny své elektrárny, protože končí jejich životnost, může využít této mimořádné příležitosti k razantní modernizaci a změně struktury.

·        Dodává, že klíčovou prioritou energetické koncepce se musí stát snižování hrozivě vysokých českých exhalací oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn podnebí. Návrh ministra průmyslu a obchodu ale tento problém zařazuje do poslední kategorie priorit, takže jej považuje za méně důležitý než třeba produkci odpadního popílku v elektrárnách. Navíc podle něj má do roku 2030 – tedy dvě desetiletí po termínu pro splnění Kjótského protokolu – znečištění klesnout na úroveň zemí EU před touto smlouvou.

·        Varuje, že návrh koncepce na desítky let dopředu konzervuje závislost české energetiky na obstarožních řešeních – uhelných a jaderných elektrárnách. Vytlačuje tak čisté, obnovitelné zdroje energie a účinná opatření ke zvýšení energetické efektivnosti hospodářství.

·        Konstatuje, že lepší řešení energetické koncepce, které stejnou metodikou a stejnou firmou nechalo propočítat ministerstvo životního prostředí, nepočítá s bouráním dalších vesnic kvůli uhelným dolům ani s novými atomovými reaktory, vytvoří více pracovních míst a zajistí dostatek energie pro český průmysl a domácnosti.

Studii lze stáhnout na www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/komentar_sek.pdf

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:

\"Studie má odbornými argumenty a podrobnými údaji ministrům pomoci vybrat odpovědné a rozumné řešení energetické koncepce. Dostatek energie pro naše domácnosti i český průmysl lze zajistit, aniž bychom obětovali další obce uhelným dolům, zvyšovali výrobu radioaktivních odpadů a pokračovali v rekordních příspěvcích ke znečištění, které způsobuje globální změny podnebí. Snižování exhalací oxidu uhličitého je doslova leitmotivem energetické politiky západoevropských zemí a Česká republika, jeden z nejhorších světových znečišťovatelů, se k nim musí přidat. Varianta s nižším znečištěním také vytvoří více pracovních míst.\"

Kontakt: Petr Holub, telefon 604-177711, email petr.holub@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí