zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vystavují ukradené životy zvířat

03.02.2004
Příroda
Vystavují ukradené životy zvířat
Děčín - Papoušci v plastových láhvích, želvy obalené termofólií a nebo plazi v nohavicích. I tak ilegálně přepravují pašeráci chráněná zvířata přes hranice jednotlivých států. Informační centrum Sulawesi v Děčíně nyní vystavuje autentické fotografie, které pořídili pracovníci celních úřadů a České inspekce životního prostředí.
\"Posláním výstavy Ukradené životy zvířat je upozornit veřejnost na brutální praktiky pašeráků zvířat, kteří se pro svůj zisk nezastaví takřka před ničím,\" vysvětlila Alena Švarcová z děčínské zoologické zahrady. První část výstavy tvoří snímky, které byly pořízeny při zátazích na pašeráky.
\"Málokdo tuší, jak krutou daň platí exotická zvířata za naše potěšení a kolik utrpení jsou nucena přestát, než jsou nabídnuta k prodeji třeba na burze,\" uvedla Švarcová. Dodala, že se jedná o burcující a otřesné snímky, avšak pravdivě vypovídající o tomto smutném tématu.
Druhá část výstavy se skládá z kolekce předmětů, například preparovaných motýlů, schránek korálů, ale třeba i indiánského chrastítka vyrobeného z dužiny kaktusu.
\"Tyto věci jsou považované za atraktivní suvenýry, ovšem lidé, kteří si takovou věc koupí, zapomínají, že za něj zaplatilo zvíře svým životem,\" upozornila Švarcová.
Zvířata, která jsou nelegálně převážena, patří k druhům zařazených do Úmluvy o mezinárodním obchodě s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES).
\"V praxi smlouva vymezuje pravidla obchodu a stanovení dalších opatření sloužících k zajištění ochrany a evidence těchto druhů na našem území,\" uvedl Jiří Hejduk, vedoucí inspektor České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem. Lidem, kteří si zvíře bez osvědčení koupí, hrozí vysoká pokuta.
\"V případě, že se prokáže legální původ, je pokuta pro fyzickou osobu ve výši sto tisíc korun,\" upřesnil Hejduk.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí