zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna na Šibáku zastavila provoz

03.02.2004
Odpady
Spalovna na Šibáku zastavila provoz

Lysá nad Labem - Neustále diskutovaná spalovna nebezpečných odpadů v Lysé nad Labem bude ještě asi měsíc kvůli údržbě mimo provoz. Žádný zásah do technologie, kterého by se mohli obávat ekologičtí aktivisté, se podle vedoucího spalovny Jiřího Málka nechystá a není k němu ani důvod.

\"Žádné vylepšení technologie není nutné, poslední naměřené hodnoty byly hluboko podlimitní,\" uvedl Málek. Skutečnost, že spalovna při zatím posledním, zářijovém, měření splnila limity s velkou rezervou, potvrdila mluvčí České inspekce životního prostředí Eva Rolečková i tajemník lyské radnice Miloš Dvořák.

\"Naměřené hodnoty byly na třetině evropského limitu,\" řekl Dvořák. Spalovna pro letošní rok podle Málka plánuje dlouho odkládanou dostavbu sila na popílek, skladu s chladícím boxem pro nemocniční odpad a nové stáčiště kapalných odpadů. Stavět se má začít ve chvíli, kdy vlastník spalovny, firma BDW Line, získá nezbytná povolení. Připraven je podle vedoucího také projekt na instalaci nového měřícího zařízení, které spalovnám nařizuje zákon. Ekologičtí aktivisté, kteří proti spalovně protestují už několik let, vyvolali \"dioxinovou mánii\" v Lysé nad Labem v loňském roce tvrzením, že hospodářská zvířata chovaná v Lysé jsou zamořena dioxiny a obyvatelům města hrozí zdravotní problémy. Za původce zamoření města toxickými látkami označili spalovnu nebezpečných odpadů, která stojí asi kilometr za městem na vrchu Šibák. Ve čtvrtek se v lyském zdravotním středisku uskutečnily odběry krve patnácti mužů, kteří se dobrovolně přihlásili na výzvu radnice. Testy napoví, jak je zdraví lidí a životní prostředí v Lysé nad Labem zatíženo toxickými látkami. Výsledky a závěry studie budou známy v polovině dubna. Ekologům se ovšem nelíbí, že studie neprokáže případný zdroj škodlivin.

Zdroj: Nymburský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí