zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Švédové bydlí v harmonii s přírodou

06.02.2004
Obecné
Švédové bydlí v harmonii s přírodou

Švédsko má tu výhodu, že pokud člověk chce bydlet, tak prostě jde bydlet. Byty a domy jsou totiž s ohledem na příjmy a podmínky hypoték dostupné téměř každému. A ještě si většinou může vybírat podle svého gusta. Jak je to možné? Je to dáno jednak odlišnou ekonomickou situací země, ale především sociálním systémem, který jako příklad často uvádí i český premiér Vladimír Špidla.

\"Cílem švédské bytové politiky je dostupnost bydlení pro každého v moderním, plně vybaveném bytě, aniž ji to stojí příliš velkou část z celkových příjmů,\" říká Daniel Krigelstein ze Stockholmu, který do Prahy přijel studovat češtinu. To je pro Seveřana jistě příjemné. Každá mince má však dvě strany. Tou druhou je vysoká daňová zátěž.

Švédové bydlí nejraději v rodinný domcích
Švédsko, to je krásná příroda a do ní citlivě zakomponovaná města, městečka a vesnice. Na zachování souladu s přírodou je zde totiž kladen obrovský důraz; je to jedna ze základních podmínek výstavby nových domů. S výjimkou velkých měst převažují rodinné domky. A koupit si ho může ve Švédsku téměř každý.

Švédové bydlí nejraději v rodinných domcích. A v každém žije obyčejně jen jedna rodina. Mezigenerační soužití, které je v Česku hlavně kvůli finanční situaci tak časté, ve Švédsku prakticky neexistuje.

Navíc, a to i u velkých a drahých domů, kladou důraz na nenápadnost. Okázalé domy, kterými chtějí jejich majitelé ukázat své bohatství, by se zde hledaly marně. Tím hlavním mottem je totiž funkčnost a pohodlnost pro celou rodinu.

Domy ze dřeva
Nejčastějším stavebním materiálem je dřevo. Domy mají nejrůznější barvy. Těch se totiž Švédové nebojí.

\"Běžně jsou k vidění domy červené, hnědé, modré, žluté, ale třeba i zelené či oranžové,\" říká Aneka Karlssonová, která je z Göteborgu a v současné době žije v Praze. Téměř vždy je zvýrazněn okenní rám jinou barvou, než je barva domu.
 

Prohlédněte si fotogalerii

Interiér po skandinávsku
\"Interiér si nejčastěji zařizujeme ve skandinávském stylu - tedy jednoduchým, klasickým dřevěným nábytkem, nejčastěji přírodní barvy,\" popisuje Aneka Karlssonová.

\"Téměř nikde neuvidíte tmavé barvy, protože i tak je Švédsko kvůli své poloze tmavé dost. Pokud už barvy, tak světlé a optimistické.\" Poměrně častý je i nábytek v rustikálním stylu. Ten se však objevuje spíše ve vilách.

\"Mladí lidé si naopak své byty často zařizují bláznivě. Mívají doma například hodně barevných věcí z plastu,\" vypráví Švédka. Nakupují nejčastěji v IKEA, protože ve Švédsku patří k těm nejlevnějším obchodům s nábytkem, který má navíc dobrý design. A nejen mladí lidé.

IKEA je zde tak oblíbená, že z jejího sortimentu najdeme něco snad v každé domácnosti. Její nábytek je totiž většinou modulový, takže se dá dokupovat a skládat postupně.

Zahrada u každého domu
Téměř vždy je u rodinných domků i u bytových domů zahrada, alespoň malá. A ta musí být, přinejmenším kolem domu, neustále upravená, louka posekaná. Nejlepší je anglický trávník. \"Už by se to skoro dalo označit za takové národní hobby,\" směje se Aneka Karlssonová.

\"A ještě míváme často na zahradě stožár, na který vyvěšujeme švédskou vlajku.\" Mimo jiné je to poznávací znamení, že je někdo doma.

Kolem zahrádek bychom marně hledali ploty, a když, tak jen velmi nízké. Mnohem raději mají totiž Švédové živé ploty, což souvisí i s jejich vztahem k harmonii s přírodou.

Místo chaty karavan
Hodně lidí má kromě domu ještě víkendové bydlení. Často to však nebývá chata v tom pravém slova smyslu. Daň z nemovitosti je totiž ve Švédsku hodně vysoká, zvláště je-li z domu, bytu či chaty krásný výhled a je-li navíc u moře.

Takže místo klasické chaty Švédové často preferují nastálo postavený karavan se stanem coby předsíní u moře, v kempu - říkají tomu druhé bydlení. Právě tento druh je totiž jediný, z něhož se neplatí vysoká daň, protože je brán jako mobilní dům.

Paneláky i ve Švédsku
Ve Švédsku se však najdou i panelové domy, dokonce celá sídliště. I tato země si totiž prožila éru panelové architektury. Bylo to v době největší hospodářské konjunktury. Navíc tehdy přišlo do Švédska mnoho cizinců. Byli sem \"naverbovaní\" na práci. A všichni potřebovali někde bydlet.

\"Proto v roce 1965 rozhodla švédská vláda, že v průběhu následujících deseti let bude postaven milion bytů; říkalo se tomu \'akce milion\',\" vypráví Robert Jansson. Nelze se tedy divit tomu, že spousta sídlišť z té doby je jednotvárná. Dnes je situace opačná. \"Některé byty postavené v 70. letech se bourají, protože už není nikdo, kdo by tam chtěl bydlet,\" dodává Robert Jansson.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí