zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová čistička v SetuzeF je zcela ojedinělou stavbou

06.02.2004
Voda
Nová čistička v SetuzeF je zcela ojedinělou stavbou
V částečném zkušebním provozu běží první linka rekonstruované čistírny odpadních vod akciové společnosti Setuza v Ústí nad Labem.
Vlivem zjištěných povodňových škod se prodloužil termín zahájení provozu druhé linky, která je v současné době před dokončením. Celá akce přitom probíhá za plného provozu čistírny a výroby v ústeckém závodě firmy.

Poloviční pozemek

\"Jedinečnost stavby podtrhují například dosazovací nádrže, které jsou z důvodu úspory plochy umístěny netradičně nad sebou. Setuza zvolila tuto metodu především kvůli nedostatku plochy, když v tomto případě zcela postačí poloviční pozemek,\" informovala Právo mluvčí společnosti Marie Logrová. Právě v souvislosti s výstavbou dosazovacích patrových nádrží doznal objekt čistírny výrazné změny. Úkolem tohoto zařízení je vytvoření posledního technologického stupně při dočišťování odpadních vod firmy před jejich vypouštěním do Labe. Spolu s tím proběhly práce i na dalších objektech, především na vstupních lapačích nečistot a propojení potrubí pro sběr vod z obou částí závodu do centrální stoky na čistírnu.
Součástí modernizace je rovněž přímo v prostorách výrobního závodu dokončovaná výstavba dvou záchytných nádrží tak, aby zlikvidovaly možné úniky v případě nárazových a vydatných dešťových přívalových srážek. Aby přívaly neohrozily chod čistírny, bude srážková voda jímána v záchytných nádržích, odkud bude postupně uvolňována dle kapacity čistírny.
\"Investici zkomplikovaly jak časově, tak finančně předloňské srpnové povodně, které narušily objekty, především vstupní objekt lapačů a betonové skelety. Vnitřním povodňovým přetlakem byla narušena i přívodní kanalizace, což bylo zjištěno až po odkrytí zeminy.
S ohledem na tyto skutečnosti musel být operativně upraven projekt rekonstrukce čistírny tak, aby byly vyřešeny způsobené škody. Ty si vyžádaly náklady ve výši přesahující 30 miliónů korun,\" dodala Logrová.

Jsou držiteli certifikátu

Rekonstrukce a dostavba čistírny je dalším konkrétním krokem v rámci certifikátu ochrany životního prostředí ISO 14001, který firma obdržela v závěru roku 2000 a letos jej obhájila. Parametry rekonstrukce jsou přitom nad rámec požadavků EU. Kapacita představuje zhruba 2,5 miliónu kubíků, přičemž je, podle rozsahu výroby, zatěžována zhruba pětinově.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí