zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svoboda jednal o mužích viněných z pašování orchidejí

10.02.2004
Příroda
Svoboda jednal o mužích viněných z pašování orchidejí
Dva Češi, obvinění na Novém Zélandu z pašování vzácných druhů orchidejí, budou muset čekat ještě téměř tři týdny na soud. Nic na tom nezměnila ani včerejší schůzka šéfa české diplomacie Cyrila Svobody s novozélandským ministrem zahraničí, obchodu a spravedlnosti Philem Goffem.
\"Nový Zéland je demokratická země, kde funguje nezávislá justice. Očekáváme proto spravedlivé rozhodnutí ve věci samotné,\" řekl Svoboda a dodal, že definitivní rozhodnutí padne pravděpodobně 27. února.
Děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmír Číhalík a bývalý pracovník České inspekce životního prostředí Jindřich Šmiták byli zadrženi 18. ledna na letišti v Aucklandu.
Muži, kteří na Novém Zélandu nyní žijí z podpory známých z Česka, podle státního žalobce Mika Bodieho pašovali třiaosmdesát kusů mnoha druhů orchidejí. \"Cílem jejich návštěvy bylo podniknout pečlivě naplánovanou sběrnou expedici,\" tvrdí Bodie.
Podle obhájkyně obou mužů Colleen Newtonové by naopak měli být obžaloby zcela zproštěni.
Samotní Češi přiznávají, že nějaké orchideje u sebe měli, tvrdí však, že nešlo o chráněné druhy. Z Nového Zélandu se nesmějí vyvážet vůbec žádné rostliny.
\"Jako politici dvou demokratických zemí nemůžeme zasahovat do soudního procesu,\" uvedl po jednání se Svobodou ministr spravedlnosti Goff.
Opětovné zavedení vízové povinnosti pro Českou republiku podle novozélandského ministra kvůli tomuto případu nehrozí.
Bezvízový režim platí od 1. ledna 2003, předtím byla tato povinnost zavedena kvůli přílivu českých a moravských Romů, kteří na Novém Zélandu žádali o poskytnutí azylu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí