zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodu opravdu není možné zdražit

11.02.2004
Voda
Vodu opravdu není možné zdražit
Vládní koalice se ve snaze zvýšit příjmy rozpočtu uchyluje ke stále zoufalejším, až amatérským krokům. Takovým je i snaha přesunout vodné a stočné do vyšší sazby daně z přidané hodnoty. Lhostejno, že tím porušíme kapitolu 22 pravidel o přistoupení k EU a 13 již podepsaných mezinárodních smluv.
ČR má při čerpání předvstupních fondů z EU dodržovat pravidla. U dotace do vody jsou stanovena tak, že cena pro spotřebitele dlouhodobě nepřekročí čtyři procenta minimálních příjmů obyvatelstva. Vycházejí z Listiny základních lidských práv na únosnou cenu vody.
Příjemce dotace se zavazuje, že cenová politika bude vycházet z takto stanovené ceny (vodné a stočné do 50 korun za metr krychlový). Od tržeb se odečtou přiměřené provozní náklady, nezbytné opravy a investice a zbude suma, za kterou by měli vlastníci uvést vodovody a kanalizace do roku 2010 do souladu s evropskou legislativou. Možnosti vlastníků žádajících o peníze z EU posoudily příslušné komise a přiznaly až 70 procent dotací na jednotlivé projekty.
U všech vodních projektů se přitom vycházelo z pětiprocentní sazby DPH. Finanční memorandum fondů je mezinárodní právní smlouva mezi Evropskou komisí a vládou ČR. Komise si v nich vyhrazuje 10 let právo revidovat částku dotace v návaznosti na původní předpoklady. Přeřazením vodného a stočného do vyšší sazby by došlo k porušení všech 13 dosud podepsaných smluv. Při předpokládaném ročním příjmu tři miliardy korun za zvýšení daní by ČR přišla ročně o 10 miliard již schválených dotací.
Neobstojí argument, že sociálně slabším vrstvám se bude dražší vodné kompenzovat - netýká se to všech sociálně slabých. Skokové zdražení neodpovídá ani předpokládaným inflačním křivkám nárůstu vodného v projektech. Stát chce parazitovat na prostředcích z EU a ještě získat od občanů vyšší daně.
Jestliže nám na zlepšení technické vodní infrastruktury na každou korunu 70 haléřů připlácí občané EU, tak současně nemůže stát tuto základní potřebu zdražit! Odpověď z Bruselu by pak byla jednoznačná - žádné dotace nepotřebujete.
Koalice snahou o zvýšení sazby daně z přidané hodnoty na vodu porušuje postup ex-aute, neboli nejprve dojednat změnu. Ztráta dotací by neumožnila splnit přístupové podmínky v kapitole životní prostředí a postihla by zejména velká města a obce.
Autor je senátorem za Sdružení nezávislých kandidátů a starostou Bystřice nad Perštejnem
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí