zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rybník v Hněvnicích pokryly mrtvé ryby

11.02.2004
Havárie
Rybník v Hněvnicích pokryly mrtvé ryby
Hněvnice - Dvousetlitrový sud naplnili hasiči uhynulými rybami, které vylovili z rybníku v Hněvnicích.
\"V pátek vpodvečer jsem si všiml, že na rybníku plavou mrtvé ryby,\" říká místostarosta obce Milan Bouzek, který přivolal policii.
K případu okamžitě v pátek večer vyjeli muži zákona a zásahové jednotky dobrovolných hasičů z Nýřan a Heřmanovy Huti. Odebrali vzorky, které během víkendu vyhodnotili specialisté z hasičského školicího střediska a laboratoře v Třemošné.
\"Rozbor nepotvrdil cizí zavinění, ale prokázal, že ve vodě bylo zvýšené množství fosfátů, dusičnanů a fekálií,\" uvádí Bouzek, který včera už znal výsledky laboratorních testů.
Podle specialistů z laboratoře je možné, že do nádrže prosakuje odpad z některé z domácností.
\"Vyšší obsah fosfátů a dusičnanů zase ukazuje na to, že voda možná byla znečištěna i hnojivy z okolních polí,\" uvedl František Vaško, mluvčí hasičů Plzeňského kraje. V sobotu vyjeli hasiči do Hněvnic znova.
\"Odvedli kus dobré práce. Všechny uhynulé ryby vylovili. Byl jich plný dvousetlitrový sud,\" říká Milan Bouzek. Ryby museli hasiči ukládat jako nebezpečný odpad.
Rybník patří obci a je veden jako požární nádrž. Odpovědnost za likvidaci ryb byla tedy na obci.
\"Po dohodě s pracovníky odboru životního prostředí Městského úřadu v Nýřanech jsme je zakopali na obecním pozemku tak, aby neohrozily vodní toky,\" uvádí místostarosta. Protože v rybníce nebyly chovné ryby, nevznikla obci žádná škoda.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí