zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna podpořila vládní zákon o chráněných územích Natura

12.02.2004
Příroda
Sněmovna podpořila vládní zákon o chráněných územích Natura

Sněmovna učinila 11. února důležitý krok k tomu, aby po vstupu do EU mohly být na českém území vyhlášeny nové typy chráněných území Natura. Kdyby parlament nestihl tuto normu schválit do 1. května, hrozily by státu vysoké sankce. Podle některých poslanců by stát také mohl přijít až o dvě miliardy korun na dotacích od EU. O konečné podobě zákona by měla sněmovna hlasovat ještě na této schůzi.
Vláda původně chtěla schválit zákon v souladu s jednacím řádem rovnou v prvém čtení. ODS to však zablokovala. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) uznal, že zákonem by se měly ještě zabývat sněmovní výbory. Lhůtu pro projednání zákona ve výborech ale navrhl zkrátit tak, aby jej sněmovna mohla dokončit ještě na této schůzi.
První verzi novely zákona o ochraně přírody a krajiny odmítli rozdílem jednoho hlasu poslanci počátkem loňského listopadu. O pravidlech pro vznik sítě chráněných území evropského typu Natura 2000 zákonodárci diskutovali celý rok. Největší výhrady měli ke způsobu, jakým má stát vlastníkům pozemků uhrazovat ztráty vzniklé metodami hospodaření, které jsou šetrnější k přírodě.
Novela má zajistit ochranu přírodních stanovišť ohrožených druhů ptáků a současně nalézt způsob, jak jejich ochraně přizpůsobit hospodaření. Ochrana území v lokalitách Natura bude měkčí než v dosavadních rezervacích. Vzhledem k tomu, že velká část navrhovaných čtyř desítek lokalit už leží v chráněných krajinných oblastech nebo národních parcích, vzroste po vzniku Natury plocha území vyžadujících zvláštní ochranářskou péči v Česku o 2375 kilometrů čtverečních. Celkově mají ptačí území mít rozlohu 8007 kilometrů čtverečních. Péče o tato území přijde podle propočtů ministerstva ročně na 480 milionů korun, z čehož 300 milionů bude možno brát z peněz resortu. Zbylých 180 milionů korun bude nutné investovat ze státního rozpočtu.
Další náklady ze státního rozpočtu si vyžádají kompenzace vlastníkům pozemků. Za ztížení zemědělského hospodaření vydá stát podle odhadu 31 milionů ročně, za omezení hospodaření v lesích 320 milionů ročně a za omezení chovů v rybnících 48 milionů.
Proti první verzi zákona o ochraně přírody a krajiny nová nepočítá s transformací správy chráněných území. Ministr Libor Ambrozek ustoupil od plánu správu sjednotit, návrh počítá se zachováním současného modelu Správy CHKO a čtyř správ národních parků. Do ministerského návrhu naopak přibyl záměr pozměnit stavební zákon tak, aby byla ochrana sítě Natura zajištěna i při územním plánování. Do původní verze novely tento bod ekologové vložili po projednání s ministerstvem pro místní rozvoj.

Zdroj: Newsletter Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí