zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biomasa je perspektivní, ale nemůže atom nahradit

12.02.2004
Obecné
Biomasa je perspektivní, ale nemůže atom nahradit
Josef Sedlák, místopředseda představenstva ČEZ a ředitel sekce ekonomiky a obchodu jaderných elektráren, říká:
Lidé, kteří bydlí v okolí jaderných elektráren, nejsou podle Josefa Sedláka z firmy ČEZ vystaveni zvýšené radiaci.

hn: Česko je závislé na dovozu plynu a ropy. Zásoby uhlí jsou omezené. Můžeme se vyhnout naprosté energetické závislosti?
Vzhledem k nedostatku nerostných surovin v České republice se dovozu vyhnout nedá, ale dlouhodobým využíváním jaderné energetiky můžeme závislost omezit. Možná namítnete, že i uran budeme muset dovážet, ale dlouhodobé prognózy cen na tomto trhu jsou daleko příznivější než u trhu s uhlím nebo plynem.

hn: Bez jaderné energie tedy není možné zajistit energetické potřeby České republiky z vlastních zdrojů?
Neumím si to představit. Pokud nějaký vědecký tým nepřijde v dohledné době s převratným vynálezem na efektivní přeměnu energie ze Slunce, pak se bez jádra neobejdeme. Myslím, že bychom dopadli jako ve Švédsku. Po mnoha letech příprav odstavili jeden blok elektrárny Barseback, ale náhrada se našla pouze ve zvýšeném dovozu elektřiny z dánských uhelných elektráren.

hn: Evropská unie spoléhá v oblasti obnovitelných zdrojů na biomasu, tedy dřevní odpad, a rychle rostoucí rostliny. Je reálné, aby biomasa byla rovnocenná jaderné energii?
Myslím, že biomasa je ve zdejších podmínkách nejperspektivnějším obnovitelným zdrojem. Letos by se jí mělo spálit zhruba 130 tisíc tun, což by ušetřilo asi 100 tisíc tun hnědého uhlí. Otázkou však zůstává, kolik je možné biomasy vypěstovat. Jádro však nemůže nahradit.

hn: Lidé nechtějí mít ve svém okolí konečné úložiště jaderného odpadu, bez kterého se jaderná energetika neobejde. Mají důvody k obavám?
Je třeba dát lidem jasné a srozumitelné informace. Každého překvapí, že zaměstnanci přímo v provozu jaderné elektrárny dostanou za rok stejné dávky záření jako pilot, který třikrát přeletěl Atlantský oceán. Na obyvatele obcí přilehlých k jaderným elektrárnám žádné záření nepůsobí. Existence úložiště navíc přinese hodně peněz do obecního rozpočtu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí